Zły zgryz może powodować problemy zdrowotne. Proste zęby to gwarancja zdrowia?
Nieprawidłowy zgryz może być zarówno skutkiem, jak i przyczyną innych problemów zdrowotnych. Dlatego warto się o niego zatroszczyć i w razie potrzeby skonsultować z ortodontą. Do ortodonty nie jest potrzebne skierowanie – przypomina Narodowy Fundusz Zdrowia.

Kiedy do dentysty?
Na wizytę kontrolną warto pójść, gdy dziecko zaczyna ząbkować! Nie zwlekaj z tym aż do momentu pojawienia się wszystkich zębów stałych. Dziecko powinno pójść do ortodonty najpóźniej, gdy skończy 7 lat. To, jak zadbasz o zęby mleczne swojego dziecka, będzie miało wpływ na jego zgryz także w dorosłym życiu.
- podkreślono w komunikacie na stronie NFZ.
Należy koniecznie skorzystać z pomocy ortodonty, jeśli u dziecka występują następujące objawy:
- niesymetryczne rysy twarzy,
- nieprawidłowe ułożenie zębów – zęby stłoczone lub rozstawione zbyt szeroko (szpary między zębami),
- wada wymowy,
- oddychanie ustami lub stale otwarte usta,
- nadmiernie wysunięta lub cofnięta broda,
- dysfunkcja języka,
- szkodliwe nawyki – ssanie palca, ogryzanie paznokci, ołówków, długopisów,
- zgrzytanie zębami i przedwczesna utrata zębów mlecznych.
Leczenie zębów w ramach ubezpieczenia. Za co nie trzeba płacić?
Dzieci mają prawo do leczenia w ramach ubezpieczenia do ukończenia 12 lat, a do ukończenia 13 lat – do kontroli wyników po zakończonym leczeniu.
Bezpłatnie można uzyskać dla swojego dziecka: ruchomy aparat (do 12 lat) i jego naprawę (do 13 lat), zdjęcie pantomograficzne (RTG panoramiczne zębów) – 2 razy w trakcie całego leczenia i tylko ze skierowaniem od ortodonty i kontrolę zgryzu po zakończeniu leczenia.
Zły zgryz powodem wielu chorób
Proste zęby to nie tylko ozdoba – nieprawidłowy zgryz to liczne problemy, m.in. skrzywione i zachodzące na siebie zęby trudniej wyczyścić, co prowadzi m.in. do próchnicy; obciążone mięśnie żwaczy mogą wywoływać ból głowy i żuchwy, chrapanie, bezdech senny i nieprawidłową postawę ciała; krzywe zęby mogą się łamać, kruszyć i pękać; źle ustawione zęby mleczne mogą utrudnić rośnięcie zębom stałym; nieprawidłowo ustawione zęby mleczne i stałe powodują wady wymowy; nieleczone nieprawidłowości sprawiają, że może dojść do recesji dziąseł i ścierania się zębów.
Czasami przed leczeniem ortodontycznym trzeba skonsultować się z laryngologiem (np. ze względu na przerośnięte migdałki). Do laryngologa potrzebne jest skierowanie. Wystawi je każdy lekarz, który udziela świadczeń w ramach umowy z NFZ.
Źródło: Niezalezna.pl, PAP

