Krokusy – zwiastuny wiosny

Na Podhalu krokusy najczęściej kwitną na przełomie marca i kwietnia. Kwitnienie jednak zależy od warunków pogodowy i może być wcześniej lub później, rozpoczyna się, gdy temperatura podnosi się powyżej zera i trawy zaczynają wyłaniać się spod śniegu. Ich liczba na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego szacowana jest na 130 milionów.

congerdesign

Największą popularnością podczas okresu kwitnienia krokusów cieszy się Dolina Chochołowska choć można także spotkać w innych np.: Kalatówkach, Dolinie Lejowej, Dolinie Kościeliskiej, Polanie pod Kopieńcem, czy w miejscach poza parkiem narodowym: w Kościelisku, Dzianiszu czy na Toporowej Cyrhli.

Krokusy wymagają czynnej ochrony. Najbardziej odpowiadają im polany w piętrze regla dolnego, gdzie prowadzony jest wypas owiec.

Krokus, szafran,  (Crocus L.) należy do roślin z rodziny kosaćcowatych. Do flory Polski należy jeden gatunek, opisywany zwykle jako szafran spiski lub krokus spiski C. scepusiensis.

Bardzo liczne gatunki, ich mieszańce i odmiany uprawiane są jako rośliny ozdobne. Szafran uprawny C. sativus jest źródłem szafranu – przyprawy.  Wysuszone znamiona szafranu uprawnego używane są jako przyprawa. Ten żółty proszek jest najdroższą przyprawą na świecie. Na zebranie 1 kg znamion potrzeba 150 tys. kwiatów szafranu uprawnego. Szafran barwi potrawy na żółto. Zbyt duża ilość szafranu sprawia, że potrawa staje się gorzka. Szafran najczęściej stosuje się do przyprawiania ryżu, owoców morza, zup i ciast. Dobrze komponuje się z bazylią i oregano. 

 

 


Źródło: niezalezna.pl

ps
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo