Rosjanie chcą powtórki z Wielkiego Głodu? Masowo okradają ukraińskich rolników

Rosjanie masowo okradają ukraińskich rolników na okupowanych terenach, próbując tym samym zorganizować ludobójstwo podobne do Wielkiego Głodu z lat 30. XX wieku - poinformowała w mediach społecznościowych ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.

pixabay.com/Couleur

"Spadkobiercy architektów Wielkiego Głodu z lat trzydziestych próbują po raz kolejny zorganizować ludobójstwo narodu ukraińskiego poprzez zwykły rabunek, który nazywają 'wywłaszczeniem nadwyżek z ubiegłorocznych i tegorocznych żniw'"

- napisała Denisowa.

Według rzeczniczki, w gospodarstwach w okolicach okupowanego Melitopola, w obwodzie zaporoskim na wschodzie Ukrainy, dochodzi do znacznego wzrostu liczby kradzieży i nielegalnego wywozu żywności. Na początku tego tygodnia widziano konwój ciężarówek z zamaskowanymi tablicami rejestracyjnymi, transportujący części do maszyn rolniczych oraz zboże na okupowany Krym.

W Kraju Krasnojarskim na Syberii lokalne władze postanowiły zawłaszczyć zboże i inne towary spożywcze z gospodarstw rolnych znajdujących się w okupowanym przez Rosjan obwodzie chersońskim na południu Ukrainy - przekazała Denisowa. Władze Kraju Krasnojarskiego argumentowały swoją decyzję brakiem ogórków i innych warzyw oraz zbóż, który został spowodowany przez zagraniczne sankcje nałożone na Rosję.

Z kolei ukraińska Prokuratura Generalna poinformowała o wszczęciu śledztwa w sprawie kradzieży 61 ton pszenicy dokonanej przez rosyjskich okupantów w obwodzie zaporoskim. Uzbrojeni żołnierze mieli zagrozić właścicielom użyciem siły - podała agencja Interfax-Ukraina.

Wielki Głód na Ukrainie to sztucznie wywołana przez komunistyczne władze ZSRR klęska głodu w latach 1932-1933, która szczególnie uderzyła w ludność mieszkającą na terytorium ówczesnej Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Polska uznała Wielki Głód na Ukrainie za ludobójstwo w 2006 roku.

 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl,

#Ukraina

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo