11 maja wyjazdowe posiedzenie Prawa i Sprawiedliwości

W środę 11 maja zaplanowane jest wyjazdowe posiedzenie klubu Prawa i Sprawiedliwości; parlamentarzyści otrzymali informację w tej sprawie w czwartek po południu - wynika z informacji Polskiej Agencji Prasowej.

fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Posiedzenie klubu odbędzie się w trakcie najbliższego posiedzenia Sejmu, które zaplanowano w dniach 11-12 maja.

- Będzie to pierwsze od prawie roku wyjazdowe posiedzenie naszego klubu. Zapewne nasze kierownictwo będzie nas motywowało do cięższej pracy, a także zostaną nakreślone plany ugrupowania na kolejne miesiące

 - powiedział jeden z parlamentarzystów PiS.

Polityk PiS nie wykluczył, że podczas posiedzenia klubu poruszona może zostać m.in. kwestia zmian w wymiarze sprawiedliwości.

Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry sprzeciwia się niektórym zapisom projektu prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącego zmian w przepisach o Sądzie Najwyższym. Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka, która pracuje nad dwoma projektami ws. SN - drugim jest zgłoszony przez PiS, za wiodący uznała projekt prezydenta. Przedstawiciele Solidarnej Polski oświadczyli, że nie mogą poprzeć tego projektu w obecnej formie z powodu proponowanego tam "testu bezstronności i niezawisłości sędziego".

Propozycja prezydenta zakłada likwidację Izby Dyscyplinarnej SN; sędziowie, którzy w niej orzekają, mieliby możliwość przejścia do innej izby lub w stan spoczynku. W SN miałaby zostać utworzona Izba Odpowiedzialności Zawodowej, która będzie się składała z 11 sędziów wybieranych spośród wszystkich sędziów SN na pięcioletnią kadencję. W projekcie zaproponowana została instytucja określana mianem "testu bezstronności i niezawisłości sędziego", dająca każdemu obywatelowi - jak wskazywał prezydent - prawo do rozpatrzenia jego sprawy przez bezstronny i niezawisły sąd.

Zmiany dotyczące przede wszystkim Izby Dyscyplinarnej SN są elementem oczekiwanym przez Komisję Europejską w negocjacjach w sprawie uruchomienia środków dla Polski z unijnego Funduszu Odbudowy, które mają być wydatkowane w ramach Krajowego Planu Odbudowy

 


Źródło: niezalezna.pl, pap

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo