Nie wygasiła mandatu wójta. Sędzi z Kalisza grozi odwołanie

Prezes Sądu Rejonowego w Kaliszu Anna Krysicka może mieć uchylony immunitet. Chodzi o niedopełnienie obowiązków służbowych wobec byłego wójta gminy Żelazków.

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Filip Błażejowski

Sprawa dotyczy Sądu Rejonowego w Kaliszu, który nie zawiadomił w wymaganym prawem terminie kaliskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego o obowiązku wygaszenia mandatu wójta Żelazkowa.

Zgodnie z prawem Sylwiusz J. powinien mieć wygaszony mandat 29 lipca 2020 r. Wtedy bowiem uprawomocnił się wyrok dotyczący znieważenia funkcjonariuszy publicznych i wezwania strażaków do zdarzenia, którego nie było. Sąd Rejonowy w Kaliszu informację o wyroku przekazał prawie dwa lata później, w wyniku czego mandat wygaszono dopiero w kwietniu br.

Prezesem SR w Kaliszu jest Anna Krysicka, która jednocześnie pełni funkcję komisarza wyborczego w Kaliszu i podpisała się pod obwieszczeniem w sprawie decyzji o wygaszeniu mandatu.

Sprawą zainteresowało się MS, które wezwało prezes Krysicką do złożenia wyjaśnień w sprawie.

"Pominięcie ze strony sądu powyższego obowiązku nie miało charakteru zamierzonego i celowego, a po dostrzeżeniu tego faktu sytuacja została niezwłocznie wyjaśniona i konwalidowana"

– napisała sędzia w odpowiedzi do Ministerstwa Sprawiedliwości.

Po zapoznaniu się z całością dokumentacji w sprawie MS poinformowało, że "dokumentacja zostanie przekazana właściwemu Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego, by ten mógł zająć się nią, zgodnie z Prawem o ustroju sądów powszechnych".

Za niedopełnienie obowiązków służbowych grozi odwołanie ze stanowiska, uchylenie immunitetu sędziego i pociągnięcie do odpowiedzialności.

Prezes Sądu Okręgowego w Kaliszu został zobowiązany, by w ramach nadzoru administracyjnego zbadano we wszystkich sądach rejonowych w okręgu wykonywanie obowiązku zawiadamiania właściwych organów na podstawie Kodeksu wyborczego.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Kalisz #Sąd Okręgowy w Kaliszu #gmina Żelazków

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo