Wyjątkowa edycja festiwalu The Proms. Wystąpią na nim ukraińscy muzycy-uchodźcy

Ukraińska Orkiestra Wolności - zespół złożony z ukraińskich muzyków, którzy uciekli z kraju przed wojną oraz już wcześniej grających w różnych orkiestrach europejskich - zagra na tegorocznej edycji The Proms, słynnego letniego festiwalu muzyki klasycznej w Londynie.

Autorstwa BBC_Proms_at_the_Royal_Albert_Hall_-26July2008.jpg: Amanda Slaterderivative work: Snowmanradio (talk) - originally posted to Flickr as July 26th "BBC Proms" and uploaded to commons at BBC_Proms_at_the_Royal_Albert_Hall_-26July2008

Według ogłoszonego we wtorek programu, występ Ukraińskiej Orkiestry Wolności będzie miał miejsce 31 lipca, zaledwie 13 dni po tym, gdy jej członkowie odbędą pierwszą próbę.

W planach mają wykonanie VII Symfonii ukraińskiego kompozytora Wałentyna Sylwestrowa, II Koncertu fortepianowego Fryderyka Chopina z udziałem ukraińskiej pianistki Anny Fedorowej oraz arii "Abscheulicher!" z opery "Fidelio" Ludwiga van Beethovena, będącej wołaniem o człowieczeństwo i pokój w obliczu przemocy i okrucieństwa.

Stworzenie orkiestry jest pomysłem kanadyjskiej dyrygentki Keri-Lynn Wilson, przy czym nie będzie to jednorazowy projekt, bo muzycy później zagrają również w innych salach koncertowych w Europie i USA.

"Chciałam zgromadzić najlepszych muzyków orkiestrowych z Ukrainy, zarówno z kraju, jak i spoza niego, w dumnym pokazie artystycznej jedności. Cieszę się, że będę mogła poprowadzić tych utalentowanych muzyków przez Europę i Stany Zjednoczone. To tournée jest wyrazem miłości do ich ojczyzny i hołdu dla tych, którzy zginęli i tak wiele wycierpieli"

- powiedziała.

Odbywające się od 1895 r. koncerty The Proms są jednym z głównych kulturalnych wydarzeń lata w Wielkiej Brytanii. W dwóch poprzednich latach festiwal odbywał się w nieco okrojonej formie z powodu pandemii koronawirusa, ale w tym roku wraca w pełnym wymiarze - w ciągu ośmiu tygodni, od 15 lipca do 10 września, zaplanowano 84 koncerty, na których wystąpi łącznie ponad 3000 muzyków.

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl,

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo