Z OSTATNIEJ CHWILI

Prezydent: "W koncepcji strategicznej NATO z 2010 roku Rosja była nazywana partnerem. Jest czas najwyższy, by całkowicie zmienić to podejście. Dziś Rosja jest największym zagrożeniem dla państw Sojuszu Północnoatlantyckiego" • • • Prezydent: w poniedziałek po szczycie NATO zwołam Radę Bezpieczeństwa Narodowego, by omówić postanowienia szczytu i bieżącą sytuację bezpieczeństwa • • •

Bielan komentuje propozycję Solidarnej Polski: Na takiej wymianie ciosów zawsze stracimy

- Polska jest biorcą netto z unijnego budżetu. Jeżeli pójdziemy na taką wymianę ciosów z KE, to zawsze na tym stracimy - tak do pomysłu Solidarnej Polski dotyczącego "zawieszenia płatności składek członkowskich do UE" odniósł się Adam Bielan, lider Partii Republikańskiej.

fot. Aleksiej Witwicki | GAZETA POLSKA

Politycy Solidarnej Polski - minister w KPRM Michał Wójcik oraz wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba w ubiegłym tygodniu poinformowali, że przedstawiciele ich ugrupowania zaproponują rządowi "do dyskusji" zawieszenie płatności składek członkowskich do UE. Ma to związek z tym, jak uzasadniali, że UE nie przekazała Polsce środków na uchodźców z Ukrainy.

Bielan pytany w Radiu Wnet o tę propozycję ocenił, że problem z nią jest taki, że Polska jest biorcą netto z unijnego budżetu.

- Więcej otrzymujemy z UE w postaci rozmaitych funduszy, niż do niej w postaci składek wpłacamy

 - mówił.

- Krótko mówiąc, jeżeli pójdziemy na taką wymianę ciosów z KE, to zawsze na tym stracimy, bo my nie wpłacimy składki w wysokości "X", UE nam to potrąci z grantów, a ponieważ my więcej otrzymujemy, niż wpłacamy, to na koniec dnia zawsze na tym stracimy

 - tłumaczył Bielan.

Według danych Ministerstwa Finansów, na koniec lutego 2022 r. Polska wpłaciła od 1 maja 2004 r. do budżetu UE ponad 71 mld euro (uwzględniając zwroty oraz składkę). W tym samym okresie Polska pozyskała z unijnego budżetu ponad 216 mld euro. W lutym br. Polska wpłaciła do budżetu UE ponad 742,2 mln euro, natomiast z budżetu UE do Polski przetransferowano w lutym br. ponad 462,2 mln euro.

 


Źródło: niezalezna.pl, pap

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo