Putin chciał "denazyfikacji", będzie... derusyfikacja. Kijów zmieni nazwy ulic i placów

279 ulic i placów w Kijowie zmieni swoje nazwy, bo kojarzą się ze Związkiem Sowieckim, Rosją i Białorusią. Władimirowi Putinowi nie udała się "denazyfikacja", ale za to doprowadził do mocnego przyspieszenia derusyfikacji ukraińskiej stolicy.

Kijów przeprowadzi derusyfikację!
fot. pixabay.com

- Zidentyfikowaliśmy 279 ulic i placów w Kijowie, których nazwy są związane ze Związkiem Sowieckim, Rosją i Białorusią; przemianujemy je

- zapowiedział sekretarz stołecznej rady miasta Wołodymyr Bondarenko. W planach jest też demontaż 60 obiektów (pomników, tablic pamiątkowych etc.) o podobnym charakterze.

- Oczekujemy w tej kwestii propozycji od mieszkańców Kijowa, pomysły można zgłaszać do 1 maja. (...) Niektóre nazwy, takie jak ulica Moskiewska lub Plac Amurski powinny zostać zmienione. Nad innymi, takimi jak np. ulica Białoruska, jeszcze się zastanowimy, ponieważ na Ukrainie mieszka wielu Białorusinów - w tym ludzie, którzy uciekli przed reżimem Łukaszenki i ochotnicy walczący po naszej stronie przeciwko rosyjskim wojskom

 - przekazał Bondarenko, cytowany przez gazetę internetową Ukrainska Prawda.

Przedstawiciel miejskich władz poinformował, że nie jest planowana wymiana tabliczek na ulicach Kijowa, ponieważ "nie czas na takie działania".

"Mamy teraz wyjątkową możliwość, żeby raz na zawsze rozwiązać sprawę tych ulic i obiektów. Nikt nie będzie zabierał książek rosyjskich klasyków z bibliotek ani nie zabraniał słuchania koncertów Rachmaninowa. Kwestię ulic i pomników trzeba jednak doprowadzić do końca"

- zadeklarował Bondarenko. 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Kijów #Ukraina

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo