Podpalił zabytkowy kościół. Wpadł po 11 latach

  

Sprawca podpalenia zabytkowego kościoła na Woli Justowskiej w Krakowie został zatrzymany po 11 latach od zdarzenia. To Dominik M., 28-letni mieszkaniec miasta, w młodości związany ze środowiskiem „blackmetalowym” i grupą satanistyczną.

Śledztwo w sprawie pożaru świątyni zostało umorzone ze względów formalnych, jednak policjanci nadal zajmowali się sprawą. W trakcie śledztwa funkcjonariusze badali różne wątki.

Jak nieoficjalnie dowiedział się nasz dziennikarz Maciej Grzyb, nazwisko zatrzymanego Dominika M. pojawiło się podczas innego śledztwa dotyczącego podpaleń kościołów w całym kraju. Policjanci na podstawie zeznań jednego ze świadków zebrali wystarczająco dużo dowodów, aby zarzut podpalenia świątyni przedstawić właśnie 28-latkowi. Z policyjnych materiałów wynika, że mężczyzna działał sam.

W liceum, kiedy Dominik M. dokonał podpalenia, był członkiem zespołu blackmetalowego, zafascynowanym działaniem lidera jednej z norweskich grup muzycznych, skazanego m.in. za podpalenie kilku kościołów i morderstwo członka zespołu.

Dominikowi M. grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności. Mężczyzna trafił na dwa miesiące do aresztu. Policjanci sprawdzają, czy zatrzymany może mieć na koncie także inne tego typu podpalenia.Zabytkowy kościół spłonął nocą 5/6 czerwcu 2002 roku. Z drewnianej konstrukcji pozostały zgliszcza. W pożarze stracone zostało także wyposażenie XVI-wiecznego zabytku: organy, obrazy, rzeźby, dzwony tablice wotywne. Straty szacowano nie tylko wartością dla kultu religijnego, ale również dla dóbr kultury.
 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP


Wczytuję komentarze...

Radom: na co pójdą pieniądze z budżetu obywatelskiego

/ radom.pl

  

32 projekty będą realizowane w 2020 r. w ramach budżetu obywatelskiego w Radomiu. Miasto przeznaczyło na ten cel 5,8 mln zł. Z pieniędzy tych sfinansowany zostanie m.in. zakup ambulansu z wyposażeniem dla noworodków i stworzenie antysmogowych łąk kwietnych.

Z grupy projektów o najwyższej wartości, przekraczającej 400 tys. zł, mieszkańcy Radomia wybrali w głosowaniu zakup ambulansu z wyposażeniem dla noworodków, dodatkowe łóżka dla pacjentów szpitala miejskiego przy ul. Tochtermana oraz stworzenie ośrodka leczenia i ochrony dzikich zwierząt.

W ramach budżetu obywatelskiego w 2020 r. zakupione mają być także butelkomaty, a w miejskich parkach stworzone zostaną wodopoje dla zwierząt. W mieście powstaną także antysmogowe łąki kwietne, a nad rzeką Mleczną urządzone zostanie miejsce do rodzinnego grillowania. Z budżetu obywatelskiego sfinansowane zostaną również m.in. zajęcia z nordic walkingu i wodnego aerobiku dla seniorów.

Mieszkańcy Radomia wybrali 32 projekty z ponad 150 poddanych pod głosowanie. Na realizację obywatelskich projektów w przyszłym roku Radom przeznaczy 5,8 mln zł, czyli o milion złotych więcej niż do tej pory. Większa kwota w budżecie obywatelskim to efekt zmian w ustawie o samorządzie gminnym, w której zapisano, że na obywatelskie projekty ma być przeznaczone 0,5 proc. wydatków gminy. W przypadku Radomia, gdzie wydatki są na poziomie ponad 1,1 mld zł, jest to ok. 5,8 mln zł.

Po raz pierwszy budżet obywatelski był w Radomiu realizowany w 2014 r. Miasto przeznaczyło wówczas na ten cel 3 mln zł. W 2015 r. kwota ta wzrosła do 4,2 mln zł, w kolejnych latach budżet wynosił 4,8 mln zł. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl