Uniwersalna ładowarka do przenośnych urządzeń? Pomysł zyskał ogromne poparcie

Wspólna ładowarka do przenośnych urządzeń elektronicznych? Posłowie do Parlamentu Europejskiego opowiedzieli się za dyrektywą dotyczącą wprowadzenia wspólnej ładowarki typu USB-C. Pomysł ten zyskał duże poparcie, a to oznacza, że niebawem może zostać wprowadzony w życie. Co na to firma Apple, która od dawna krytykuje koncepcję uniwersalnej ładowarki?

Koniec problemów z ładowarkami?
pixabay.com/Millomaker

W minioną środę - 20 kwietnia 2022 r. Komisja Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów przyjęła stanowisko w sprawie znowelizowanej dyrektywy dotyczącej urządzeń radiowych 43 głosami "za" oraz 2 głosami "przeciw". Nowe przepisy mają doprowadzić do tego, że konsumenci nie będą potrzebować nowej ładowarki i przewodu po zakupie każdego nowego urządzenia. Zamiast tego - będą mogli ładować wszystkie telefony komórkowe, aparaty cyfrowe, tablety, słuchawki, przenośne konsole i przenośne głośniki za pomocą tego samego typu kabla, a mianowicie USB-C.

Będą wyjątki?

Zwolnione z tego wymogu byłyby tylko urządzenia, których gabaryty nie pozwalałaby na zamontowanie wspomnianego gniazda, czyli np. zegarki typu smartwatch. Oprócz tego, posłowie chcą, by nowe urządzenia zawierały jasną i klarowną informację oraz etykietę dotyczącą opcji ładowania. Przy zakupie, konsument ma wiedzieć od razu, czy produkt zawiera w opakowaniu ładowarkę. Posłowie chcą również, by Komisja Europejska do 2026 r. przedstawiła strategię spójną z postawionymi wymaganiami tak, aby uniknąć fragmentacji rynku.

Alex Agius Saliba, poseł sprawozdawca skomentował inicjatywę w następujący sposób:

Apple jest przeciwne...

Pomysł od samego początku krytykuje Apple, które uważa, że propozycja zaszkodzi innowacjom i stworzy górę odpadów. Zdaniem firmy, konsumenci zostaną zmuszeni do przejścia na nowe ładowarki. Opór nie zaskakuje, zważywszy na fakt, że przedsiębiorstwo w dalszym ciągu oferuje ładowarki i urządzenia z przestarzałym już złączem Lightning. Może się zresztą okazać, że podmiot nie dostosuje się do zaleceń UE – od jakiegoś czasu pojawiają się pogłoski o możliwości zupełnego porzucenia jakichkolwiek portów np. iPhone'ów, których ładowanie będzie możliwe tylko bezprzewodowo.

 Źródło: niezalezna.pl, komputerswiat.pl

 

#ładowarka #USB-C #Unia Europejska

Anna Zyzek
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo