Forum Nagrody Prometejskiej im. Lecha Kaczyńskiego. Premier: Chylę czoła przed wszystkimi Obrońcami Ukrainy

"Krótkowzroczna polityka wielu europejskich przywódców przyczyniła się do tego, że rosyjski agresor ponownie dał o sobie znać i odsłonił swe brutalne oblicze" - napisał w liście do uczestników Forum Nagrody Prometejskiej im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego premier RP Mateusz Morawiecki.

Ambasador Andrij Deszczyca z nagrodą dla Obrońców Ukrainy. Pogratulował im też premier RP
fot. Filip Blazejowski, Tomasz Jedrzejowski/Gazeta Polska

Za nami Forum Nagrody Prometejskiej im. Lecha Kaczyńskiego - wyróżnienia wręczanego przez największy konserwatywny portal w Polsce, czyli Niezalezna.pl. W tym roku podczas uroczystego forum nie brakowało znamienitych gości, także z Ukrainy - bo przecież główne wyróżnienie trafiło do Obrońców Ukrainy. Do uczestników uroczystości list skierował premier rządu RP Mateusz Morawiecki.

Na początku listu premier zwrócił uwagę, że Nagroda Prometejska im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego "już na trwałe stworzyła piękną tradycję honorowania osób oraz inicjatyw służących umacnianiu polskiej państwowości". - Znakomicie wpisuje się też w śmiałą i dalekowzroczną koncepcję polityki zagranicznej realizowanej przez śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego - zaznaczył szef rządu.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że prezydent Kaczyński był zwolennikiem pełnej podmiotowości Polski, samodzielnie definiującej swoje interesy i zakorzenionej we wspólnocie wolnych narodów Europy. Przypomniał słynne słowa z Tbilisi, dodając, że prezydent był świadom rosnących zagrożeń ze strony putinowskiej Rosji, w której "coraz gwałtowniej rozniecano ducha imperializmu". 

- Niedawna inwazja Rosji na wolną Ukrainę dowiodła definitywnie racji strategicznej wizji śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Nietety, niewielu można by wskazać polityków, którzy by wówczas dorównywali Jego przenikliwości i odwadze. Krótkowzroczna polityka wielu europejskich przywódców przyczyniła się do tego, że rosyjski agresor ponownie dał o sobie znać i odsłonił swe brutalne oblicze. Rosja odmawia dzisiaj narodowi ukraińskiemu już nie tylko prawa do niepodległości i samostanowienia. Zbrodnie w Buczy, w Borodziance, w Hostomelu i w setkach innych miast pokazują, z jak barbarzyńskim najeźdźcą musimy się zmierzyć. Najeźdźcą, który odmawia Ukrainie nawet prawa do istnienia

- napisał Morawiecki. 

Premier podkreślił, że walka Ukrainy o wolność jest wyzwaniem dla wszystkich, gdyż to walka o bezpieczeństwo całej Europy. Wskazał, że chyli czoła przed Obrońcami Ukrainy, gratulując im też otrzymania Nagrody Prometejskiej im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. 

Jestem przekonany, że to Obrońcy Ukrainy stoją dziś na szańcach najcenniejszych wartości europejskich oraz dumnie strzegą bezpieczeństwa całego Kontynentu. Wszyscy jesteśmy im winni głęboką wdzięczność i nieskrywany podziw

- stwierdził Morawiecki.

Pełna transmisja Forum Nagrody Prometejskiej im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego zostanie zaprezentowana w najbliższych dniach na stronach portalu niezalezna.pl

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Mateusz Morawiecki #Nagroda Prometejska im. Lecha Kaczyńskiego

Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo