Szef ONZ wzywa do czterodniowego zawieszenia broni na Ukrainie

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres potępił dziś rosyjską ofensywę we wschodniej Ukrainie i zaapelował o co najmniej czterodniową "humanitarną przerwę" w działaniach wojennych z okazji prawosławnej Wielkanocy.

fot, Mr Bullitt - Photo taken by Mr Bullitt from Sweden, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1077495

"Proszę dziś o czterodniową przerwę humanitarną w Wielki Tydzień, od czwartku do niedzieli, aby umożliwić otwarcie szeregu korytarzy humanitarnych na Ukrainie"

– powiedział szef ONZ.

Podkreślił, że zawieszenie walk służyłoby ewakuacji ludności cywilnej "z obszarów obecnych i spodziewanych konfrontacji" przy pomocy Czerwonego Krzyża oraz niesieniu pomocy humanitarnej "na najbardziej dotkniętych obszarach, takich jak Mariupol, Chersoń, Donieck i Ługańsk".

Guterres zaznaczył, że "ponad jedna trzecia" z 12 milionów ludzi potrzebujących pomocy humanitarnej na Ukrainie znajduje się w tych czterech miastach.

"Spodziewamy się, że liczba ta osiągnie 15,7 mln, czyli 40 proc. Ukraińców, którzy nadal przebywają w kraju”

– dodał.

"W tym roku prawosławny Wielki Tydzień jest obchodzony w cieniu wojny, która jest całkowitym zaprzeczeniem przesłania paschalnego", "czasu odnowy, zmartwychwstania i nadziei"

- mówił Guterres, ponownie wzywając do dialogu między Rosjanami i Ukraińcami.

"Ta Pascha zbiega się z rosyjską ofensywą we wschodniej Ukrainie. Intensywna koncentracja sił i ognia czyni tę bitwę nieuchronnie bardziej brutalną, krwawą i destrukcyjną"

– tłumaczył sekretarz generalny ONZ.

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#wojna #Ukraina #Rosja #ONZ

az
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo