Wolontariusze Tatrzańskiego PN pomagają żabom dotrzeć do miejsc... składania skrzeków

Jednym z miejsc, gdzie żaby trawne masowo składają skrzek, jest Ośrodek Czynnej Ochrony Płazów i Gadów na zakopiańskiej Jaszczurówce u wejścia do Doliny Olczyskiej w Tatrach. Wędrówkę żab przecina jednak ruchliwa droga, dlatego Tatrzański Park Narodowy (TPN) zorganizował akcję przenoszenia żab do miejsca rozmnażania.

Żaba trawna
Richard Bartz / Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:European_Common_Frog_Rana_temporaria.jpg

Jak wyjaśnił Jan Krzeptowski–Sabała z TPN, żaby trawne wybierają płytkie zbiorniki wodne, w których woda dosyć szybko się nagrzewa. Jak dodał, żaby zaczynają swoje gody bardzo wcześnie, właściwie zaraz jak śnieg stopnieje, a ziemia rozmarznie. Te płazy najpierw opuszczają miejsca swojego zimowego spoczynku i rozpoczynają wędrówkę kierując się do płytkich zbiorników wodnych. Podążając wzdłuż potoku Olczyskiego do zbiorników w Jaszczurówce, żaby napotykają na ruchliwą drogę biegnącą z Zakopanego w kierunku Morskiego Oka.

"Naszym zadaniem jest zabezpieczenie żabiej wędrówki tak, aby mogły bezpiecznie dotrzeć do miejsca składania skrzeku. Wzdłuż ich szlaku, w miejscu przecięcia drogi, ustawiamy barierę, która powoduje, że żaby nie mogą wyjść na jezdnię, a następnie regularnie, kilka razy dziennie wolontariusze zbierają żaby do wiaderek i przenoszą je na drugą stronę drogi. Dalej żaby wędrują do zbiorników wodnych przy wejściu do Doliny Olczyskiej, gdzie przyjdzie na świat kolejne pokolenie"

– wyjaśnił Krzeptowski–Sabała.

"Spodziewamy się, że w naszych warunkach żaby do 20 kwietnia będą masowo wędrowały do miejsca składania skrzeków, dlatego jadąc samochodem w pobliżu takich miejsc warto zwolnić i rozglądać się, czy na jezdni nie ma żab"

– zalecał przyrodnik.

Czy wiesz, że...?

Żaba trawna składa w płytkiej wodzie mającej od 5 do 50 cm głębokości galaretowaty skrzek - to tysiące jajeczek, z których wylęgną się kijanki. Jak wyjaśnił Krzeptowski–Sabała, strategia przedłużenia gatunku to właśnie ilość składanego skrzeku, ponieważ żaby nie zajmują się swoim potomstwem. Jedna żaba trawna składa nawet do 4,5 tys. jaj, z których wiele jednak nie rozwinie się wcale, a inne padną ofiarą drapieżników. Do postaci dorosłej żaby przetrwa niewielki procent. Żaby trawne żyją do ośmiu lat.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Polska #Zakopane #Tatrzański Park Narodowy

az
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo