Wielkanoc w brytyjskiej rodzinie królewskiej. Jaką tradycję ustanowiła Elżbieta II?

Święta wielkanocne w rodzinie królewskiej to przede wszystkim chwile spędzone w gronie najbliższych. Dla królowej Elżbiety II tegoroczna Wielkanoc będzie z pewnością inna niż wszystkie - dość trudna, bo... wypada kilka dni po pierwszej rocznicy śmierci księcia Filipa.

Królowa Elżbieta II
Carfax2 / Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Queen_Elizabeth_II.JPG

O Świętach Bożego Narodzenia w brytyjskiej rodzinie królewskiej jeszcze zawsze bardzo głośno. Media społecznościowe zalewają zdjęcia pełnych przepychu dekoracji i ogromnych pałacowych choinek. Z kolei lista potraw i świątecznych tradycji Windsorów to w grudniu zawsze temat numer jeden.

Jeśli chodzi o Wielkanoc, o tym jak spędza ją rodzina królowej Elżbiety II - wiemy zdecydowanie mniej. Powodem może być chociażby fakt, iż większość Brytyjczyków nie obchodzi tego święta bardzo uroczyście. Mimo to - w rodzinie królewskiej jest kilka bardzo ważnych punktów, bez których święta wielkanocne nie mogłyby się obejść...

Wielkanoc - jak spędza ją rodzina królewska?

Obchody rozpoczynają się już w Wielki Czwartek. To właśnie tego dnia w Wielkiej Brytanii miejsce ma Royal Maundy, czyli tradycyjne nabożeństwo, podczas którego monarcha rozdaje jałmużnę osobom starszym, których wskazali poddani. Z reguły są to osoby, które w jakiś sposób przyczyniły się dla lokalnej społeczności oraz kościoła. Warto wspomnieć, że nabożeństwo Royal Maundy sięga jeszcze okresu średniowiecza. Przez lata nabożeństwo odprawiane było zawsze w Opactwie Westminsterskim, jednak królowa Elżbieta II zmieniła tę tradycję wraz z rozpoczęciem panowania. Monarchini w 1952 roku ustanowiła, że Royal Maundy co roku będzie odbywać się w innej katedrze, do której osobiście się udaje. 

Pandemia Covid-19 spowodowała, że w 2020 i 2021 roku uroczystość musiała zostać odwołana. Nie tak dawno Elżbieta II poinformowała, że w tym roku nie będzie uczestniczyć w nabożeństwie. Przez 70 lat panowania królowa Elżbieta II tylko kilkukrotnie nie stawiła się na niej osobiście.

Brytyjska rodzina królewska w Wielkanoc tradycyjnie spotyka się na zamku w Windsorze. Te kilka dni traktują przede wszystkim jako okazję do wspólnego spędzania czasu. W niedzielę wielkanocną wszyscy udają się na mszę w kaplicy św. Jerzego. Przed kaplicą królową Elżbietę II witają poddani, a monarchini często przyjmuje bukiety kwiatów od najmłodszych. Po nabożeństwie rodzina królewska udaje się na tradycyjny wielkanocny posiłek, którym w Wielkiej Brytanii jest pieczona jagnięcina.

Ważną, a wręcz jedną z najważniejszych dla Brytyjczyków tradycją jest egg hunt, czyli szukanie ukrytych przez zająca wielkanocnego czekoladowych jajek. Mimo, że nigdy nie zostało oficjalnie potwierdzone, czy rodzina królewska również organizuje dzieciom tę zabawę w pałacowych ogrodach, księżna Kate w jednym z wywiadów oznajmiła, że królowa Elżbieta II zawsze zostawia dla każdego mały upominek w jego pokoju.

W tym roku nieco inaczej...

Tegoroczna Wielkanoc będzie dla Windsorów dość trudnym momentem, bowiem wypada zaledwie na kilka dni po rocznicy śmierci księcia Filipa. Mąż królowej Elżbiety II zmarł 9 kwietnia ubiegłego roku. Wątpliwym jest, aby na zamek w Windsorze wybierali się książę Harry i Meghan Markle. Para nie tylko nie przyleciała na Wielkanoc już w 2021 roku, ale też nie pojawiła się na odbywającej się pod koniec marca mszy upamiętniającej zmarłego księcia Filipa.

 Źródło: niezalezna.pl, plotek.pl

 

#brytyjska rodzina królewska #Wielkanoc

Anna Zyzek
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo