Z OSTATNIEJ CHWILI

Prezydent: "W koncepcji strategicznej NATO z 2010 roku Rosja była nazywana partnerem. Jest czas najwyższy, by całkowicie zmienić to podejście. Dziś Rosja jest największym zagrożeniem dla państw Sojuszu Północnoatlantyckiego" • • • Prezydent: w poniedziałek po szczycie NATO zwołam Radę Bezpieczeństwa Narodowego, by omówić postanowienia szczytu i bieżącą sytuację bezpieczeństwa • • •

Abp Budzik: Niech światło zmartwychwstania dotrze także do Ukrainy

- Zaufajmy mocy krzyża i zmartwychwstania, która buduje mosty nad przepaścią naszych podziałów i sporów - powiedział metropolita lubelski abp Stanisław Budzik w orędziu wielkanocnym. Zaapelował także o modlitwę o sprawiedliwy pokój dla udręczonego narodu ukraińskiego oraz pomoc uchodźcom.

pixabay

W Wielką Sobotę wieczorem na antenie Telewizji Polskiej metropolita lubelski wygłosił świąteczne orędzie do wiernych Kościoła w Polsce.

Podkreślił w nim, że prawda o zmartwychwstaniu Chrystus, to "najważniejsza wiadomość, jaką kiedykolwiek zwiastowano człowiekowi".

- Chrystus zmartwychwstał – i wszystkim, którzy w Niego wierzą, otworzył drogę do zwycięstwa nad grzechem i śmiercią

 - zaznaczył abp Budzik.

Przypomniał, że pierwszymi świadkami zmartwychwstania byli Maria Magdalena, Apostołowie Piotr i Jan. - Oni pierwsi doświadczyli, że Boga zabić się nie da. To oni pierwsi uświadomili sobie, że przegrana, a nawet śmierć, nie muszą oznaczać końca naszych marzeń i planów - powiedział metropolita lubelski.

Abp Budzik podkreślił, że zmartwychwstanie Chrystusa pokazuje, że jest On "mocniejszy jest od swych sędziów i oprawców". - Przeszedł zwycięsko przez otchłań cierpienia i upokorzenia, jakie Mu zgotowano. Zerwał wszystkie więzy, którymi próbowano Go skrępować, także więzy śmierci - powiedział hierarcha.

Przyznał, że wielu ludzi niejednokrotnie doświadczyło w swoim życiu przegranej. - Bylibyśmy szczęśliwi, gdyby się udało wskrzesić to, co utraciliśmy, co nam przemocą lub podstępem zabrano, czego nie zdążyliśmy lub nie potrafili zrealizować, z czym musieliśmy się rozstać, co umarło i złożone zostało w grobie - ocenił abp Budzik. Zachęcił, aby mimo tego rodzaju doświadczeń nie tracić nadziei, gdyż może się to jeszcze spełnić. - Przecież kamień odrzucony przez budujących, stał się kamieniem węgielnym. Stało się to przez Pana i cudem jest w naszych oczach - powiedział hierarcha cytując słowa Psalmu 118.

Zaapelował, aby "paschalne zwycięstwo Chrystusa" stało się widoczne w świadectwie życia wszystkich ochrzczonych.

- Posłani w pokoju Chrystusa idźmy i głośmy, że powstał z martwych – i żyje w swoim Kościele. Zaufajmy mocy Krzyża i Zmartwychwstania, która buduje mosty nad przepaścią naszych podziałów i sporów

 - życzył z okazji świąt wielkanocnych abp Budzik.

Metropolita lubelski odniósł się także do wojny w Ukrainie. - Niech światło zmartwychwstania dotrze także do Ukrainy, zmagającej się z brutalną przemocą rosyjskiej agresji. Módlmy się o sprawiedliwy pokój dla udręczonego narodu, pomagajmy tym, którzy bronią swojej niepodległości, z otwartym sercem przyjmujmy szukających schronienia w naszym kraju - zaapelował abp Budzik.

Na zakończenie pozdrowił Ukraińców słowami, którymi witają się w okresie świątecznym odwiedzając znajomych i rodzinę. "Chrystos Woskres" (Chrystus Zmartwychwstał), na co w odpowiedzi słyszą "Woistyno Woskres" (Zaprawdę Zmartwychwstał). Peremih smert’ i zło. (Pokonał śmierć i zło).

 


Źródło: PAP, Niezalezna.pl

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo