Nie wszyscy spędzą Wielkanoc przy rodzinnym stole. SG i WOT dbają o nasze bezpieczeństwo nawet podczas świąt

Święta Wielkanocne to czas, który dzielimy z bliskimi. Nie wszyscy jednak mają taką możliwość... "Podczas świąt prace nad budową zapory na granicy z Białorusią nie będą prowadzone, ale służba funkcjonariuszy Straży Granicznej trwa nieprzerwanie. Będziemy na posterunkach" - przekazała rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska. Podobnie z Wojskami Obrony Terytorialnej, wielu żołnierzy spędzi święta, pełniąc służbę na granicy polsko-białoruskiej w ramach operacji "Silne Wsparcie". Wcześniej jednak przygotowali wielkanocne święconki, które wręczyli kombatantom i weteranom.

Ciągle na posterunku...
twitter.com/@Straz_Graniczna

Budowa bariery, która stanie na 186 kilometrach granicy Polski z Białorusią, ruszyła 25 stycznia. Roboty na wielu odcinkach trwają od rana do późnych godzin wieczornych codziennie, również w niedziele.

Wyjątkiem jest okres świąt. W Wielką Sobotę czas pracy ma zostać skrócony, a w Wielkanoc i w Poniedziałek Wielkanocny budowa nie będzie prowadzona.

Na służbie pozostawać będą funkcjonariusze Straży Granicznej. Jak wyjaśniła rzeczniczka formacji, w sobotę na granicę polsko-białoruską wyjeżdża nowa grupa.

"Ta grupa zmieni osoby, które wrócą na święta. Delegowania na ten odcinek granicy trwają już od sierpnia minionego roku"

- zaznaczyła.

"Służba funkcjonariuszy SG trwa nieprzerwanie przez 24 na dobę, 7 dni w tygodniu, przez cały rok, niezależnie od warunków pogody. Podczas tych świąt też będziemy na posterunkach, aby inni mogli je bezpiecznie spędzać w domach z rodzinami"

- podkreśliła rzecznika SG.

Jak zauważyła, rok temu granica była na pewno spokojniejsza.

"Obecnie mamy za granicą naszego kraju wojnę, a na innym odcinku granicy atak hybrydowy. Jesteśmy na pierwszej linii działań, a w ciągu ostatnich miesięcy staliśmy się jedną z najważniejszych służb w naszym kraju"

- oceniła.

"Dziękujemy wszystkim za życzenia świąteczne i zapewniamy, że zrobimy wszystko, aby przy wielkanocnych stołach czuli się państwo bezpiecznie"

- powiedziała por. Michalska.

Zapora na granicy polsko-białoruskiej

Mówiąc o postępach prac nad zaporą, wyjaśniła, że do tej pory przygotowano ponad 15 tysięcy pali fundamentowych, umieszczono prawie 6,5 tysiąca stalowych przęseł i zainstalowano 11 tysięcy słupów. Wybudowano też ponad 80 procent drogi technicznej, dzięki której SG będzie kontrolować zaporę i reagować na sygnały wysyłane z bariery elektronicznej.

Bariera elektroniczna - czyli urządzenia takie jak czujniki ruchu i kamery - zostanie zbudowana na 202 kilometrach i obejmie także część wód granicznych. Wykona ją firma Elektrotim, z którą Straż Graniczna 24 marca podpisała umowę na 332 mln złotych. Elektrotim ma 60 dni na opracowanie dokumentacji technicznej, która umożliwi rozpoczęcie budowy. Prace ruszą, gdy Komendant Główny SG zaakceptuje projekt.

"Projekt będzie obejmował wszystkie odcinki bariery elektronicznej wraz z Centrum Nadzoru w komendzie Podlaskiego Oddziału SG, podsystemy elektroniczne wchodzące w skład bariery elektronicznej, przyłącza energetyczne, a także światłowodowe łącza transmisyjne"

- podkreśliła por. Michalska.

Zapora na granicy z Białorusią ma być gotowa do końca czerwca tego roku. Roboty budowlane wykonują Budimex oraz konsorcjum Unibepu i spółki zależnej Budrex, a stalowe elementy - konsorcjum trzech firm: Polimex-Mostostal, Mostostal Siedlce i Węglokoks. Umowy z tymi firmami Straż Graniczna podpisała 4 stycznia, a ich wartość to razem 1 mld 233 mln zł. Wraz z umową na perymetrię daje to koszt 1 mld 565 mln złotych.

Wojska Obrony Terytorialnej a Wielkanoc

Oficer prasowy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej por. Marta Gaborek poinformowała, że żołnierze WOT, pełniący służbę na wschodniej granicy, przygotowali kilkadziesiąt wielkanocnych święconek, które następnie wręczyli kombatantom, weteranom i osobom starszym podczas świątecznych odwiedzin.

"Spotkania te, jak zawsze były okazją do wielu wzruszeń, wspomnień i opowieści o przeszłości. To właśnie kombatanci i weterani są dla żołnierzy WOT wzorem oraz inspiracją do działania, dlatego chętnie angażują się w różne inicjatyw na ich rzecz"

– wyjaśniła por. Gaborek.

Przekazała również, że wielu żołnierzy WOT spędzi Święta Wielkanocne z dala od bliskich, pełniąc służbę na polsko-białoruskiej granicy w ramach operacji "Silne Wsparcie" w czasie której – od 7 miesięcy - wykonują zadania na lądzie, wodzie i w powietrzu.

"Obecnie w działania te zaangażowanych jest już ponad 2 tys. żołnierzy WOT, którzy wspierają funkcjonariuszy Straży Granicznej na blisko połowie całkowitej długości polsko–białoruskiej granicy. Każdej doby, w systemie zmianowym żołnierze WOT wystawiają nawet ponad 300 patroli i setki posterunków rozmieszczonych wzdłuż granicy"

– zaznaczyła rzeczniczka.

Jak dodała, po zmierzchu, na wybranych odcinkach granicy z Białorusią, pracują maszty oświetleniowe obsługiwane przez terytorialsów. Ponadto w województwie lubelskim żołnierze 2 LBOT prowadzą patrole konne w terenie trudnodostępnym oraz patrole wodne na rzece Bug.

"Bardzo ważnym i efektywnym narzędziem operacji Silne Wsparcie są bezzałogowce rozpoznawcze FlyEye, które od początku operacji spędziły w powietrzu ponad 1000 godzin, wykonując blisko 500 operacji powietrznych, z czego ponad 70 proc. w nocy"

– wyliczyła por. Gaborek.

Czasowy zakaz 

Do 30 czerwca 2022 r. obowiązuje rozporządzenie MSWiA w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim. Wcześniej, od 2 września do 30 listopada 2021 r., na tym terenie był wprowadzony stan wyjątkowy.

W rozporządzeniu podano, że dalszy zakaz przebywania na wyznaczonym obszarze przy granicy jest uzasadniony, bo wciąż mają miejsce próby nielegalnego przekraczania granicy i incydenty w bezpośredniej bliskości granicy i mogą być one wykorzystywane do - jak napisano - eskalacji trwającego obecnie kryzysu migracyjnego.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Wielkanoc #straż graniczna #Wojska Obrony Terytorialnej #Polska

az
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo