Pascha. Sprawdź, jak zrobić pyszne ciasto wielkanocne

Pascha – tradycyjna potrawa wielkanocna przygotowywana z twarogu lub z mleka, śmietany, masła, zwykle z dodatkiem żółtek, cukru, wanilii i innych składników, również bakalii. Zwykle bardzo słodka, podawana zazwyczaj w postaci ściętej piramidki ozdobionej rodzynkami i skórką pomarańczową.

Mitrius; domena publiczna

Pod nazwą pascha spotyka się w niektórych rejonach Polski także inne ludowe potrawy wielkanocne – rodzaj przyrządzanego w Wielkim Tygodniu wypieku, słodkiego aromatycznego chleba lub też zbożowej polewki.

Pascha jako potrawa Wielkanocna znana jest zwłaszcza wśród rodzin wywodzących się z Kresów Wschodnich. Jest przyrządzana i podawana zasadniczo tylko raz do roku, na Wielkanoc. W ostatnich czasach, w związku z zanikiem znajomości tradycji i symboliki, traktowana bywa jako zwykły deser, podawany przez cały rok, także w dni powszednie.

Robi się ją przede wszystkim z mleka i jajek, które kojarzone są z wiosennym odradzaniem się przyrody i od zawsze miały religijne znaczenia symboliczne. Dodatki do paschy – cukier, bakalie itp. są produktami luksusowymi, symbolizującymi bogactwo i dobrobyt. Kształt ściętej piramidy symbolizować ma Grób Chrystusa.


 

 


Źródło: niezalezna.pl

#Pascha – ciasto wielkanocne

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo