Kobieta Ryś – nieznana bohaterka z czasów wojny

Józefina Machay-Mikowa na Orawie uznawana za bohaterkę, nazywana Męczennicą Orawy, oddała życie za Polskę, ale i za wiarę, a dokonała tego w sposób dobrowolny i świadomy. W obecnych czasach warto poznawać takie postaci, by czerpać z nich inspirację. Poza Orawą dotąd nie była zbyt znana, teraz jej sylwetkę przywraca z zawirowań historii film dokumentalny Wojciecha Kursy. Scenariusz napisała Agata Puścikowska (autorka książek o bohaterskich kobietach m.in. „Waleczne z gór” czy „Wojenne siostry”), która jednocześnie jako narrator, przemierza wraz z zaproszonymi gośćmi, miejsca związane z Mikową.

arch. materiały producenta

„Kobieta Ryś” to próba odnalezienia prawdy o Józefinie Machay-Mikowej, a zarazem rodzaj śledztwa dziennikarskiego, subiektywnego poszukiwania niezwykłej kobiety z przeszłości przez drugą, współczesną kobietę. Józefina w czasie wojny była jednym z dowódców Tajnej Organizacji Wojskowej na terenie Krakowa i okolic. Organizowała szlaki przerzutowe i kurierskie wiodące przez Słowację na Węgry. Aresztowana wraz z mężem Emilem przez gestapo nie poddała się mimo tortur. Została zamordowana 14 października 1942 roku, po wielomiesięcznych, strasznych przesłuchaniach i mękach w Krakowie i Zakopanem. Nikogo nie wydała.

Mikowa to symbol połączenia kruchości, wrażliwości i delikatności kobiecej z nieprawdopodobną siłą charakteru, walecznością i żelazną odwagą. To przedziwne połączenie sprytu dzikiego kota z łagodnością i oddaniem drugiemu człowiekowi. Aktywistka społeczna wrażliwa na biedę i wykluczenie, niezłomna działaczka niepodległościowa, jednocześnie dowcipna i krytyczna, zadziorna, która w czasie wojny stała się twardym żołnierzem, konspiratorką i doskonałym przywódcą obdarzonym autorytetem i szacunkiem podwładnych.

Dokument jest próbą odpowiedzi na pytanie czy postać taka jak Mikowa, może przemawiać do współczesnych? Czy może wejść do popkultury, do świadomości młodych jak bohaterowie z filmów przygodowych i kreskówek? Czy w końcu może stać się autorytetem dla współczesnych, młodych kobiet?

Zapraszamy na film do TVP Historia – premiera 15 kwietnia, godz. 19.05, powtórka 26 kwietnia, godz. 11.05.

 

 Źródło: niezależna.pl

#film dokumentalny #Józefina Machay-Mikowa #Orawa #bohaterka polska #II wojna światowa #zbrodnie niemieckie

Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo