Strabag odcina się od rosyjskiego udziałowca kontrolowanego przez Deripaskę. Wcześniej wycofał się z Rosji

Austriacki koncern budowlany Strabag SE kontynuuje działania na rzecz całkowitego odcięcia się od mniejszościowego udziałowca rosyjskiego, kontrolowanego przez oligarchę Olega Deripaskę.

Oleg Deripaska
fot. AntonPopper777 - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=93811530

Strabag SE jednoznacznie potępia rosyjską agresję na Ukrainę. Dlatego spółka i jej główny akcjonariusz nie tylko zdecydowali o zakończeniu aktywności Grupy Strabag na terenie Rosji, ale także podjęli skuteczne działania mające na celu odcięcie od Strabag SE jej mniejszościowego akcjonariusza, firmy Rasperia Trading Ltd, kontrolowanej przez rosyjskiego oligarchę Olega Deripaskę.

Jak poinformowała spółka w komunikacie prasowym, 5 maja na wniosek austriackiej fundacji Haselsteiner Familien Privatstiftung (Prywatna Fundacja Rodziny Haselsteiner) w Wiedniu odbędzie się nadzwyczajne walne zgromadzenie Strabag SE. Na wyraźne żądanie głównego akcjonariusza spółki jedynym punktem porządku obrad będzie uchwała w sprawie odwołania z rady nadzorczej Strabag SE Hermanna Melnikova i Thomasa Bulla, powiązanych z mniejszościowym, rosyjskim akcjonariuszem spółki.

To kolejne działania podjęte przez głównego akcjonariusza i zarząd Strabag SE na rzecz odcięcia od spółki rosyjskiego oligarchy. 15 marca br. zarząd spółki został powiadomiony przez austriacką fundację Haselsteiner Familien Privatstiftung o rozwiązaniu przez nią umowy syndykatu, wiążącej ją z grupami UNIQA/Raiffeisen oraz z Rasperia po tym, jak zawiodły wszelkie podjęte starania zmierzające do przejęcia przez nią rosyjskich udziałów.

Jednocześnie zarząd Strabag SE podjął decyzję o zaniechaniu wypłaty dywidendy, aby uniemożliwić przepływ zysków do rosyjskiego akcjonariusza.

 

 Źródło: Gazeta Polska Codziennie

#Ukraina

ar
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo