Autor reformy walutowej na monecie kolekcjonerskiej NBP

Serią srebrnych monet kolekcjonerskich „Wielcy polscy ekonomiści” NBP pragnie uhonorować wielkich Polaków, których dorobek tworzy historię rodzimej ekonomii. Pierwsza tegoroczna moneta z tej serii poświęcona Władysławowi Grabskiemu – wybitnemu ekonomiście i politykowi okresu II Rzeczypospolitej – ukaże się już 21 kwietnia 2022 r.

Srebrna moneta kolekcjonerska
NBP

Zreformował finanse państwa 

Władysław Grabski (1874–1938) był ekonomistą, politykiem, historykiem i działaczem niepodległościowym. Kształcił się w Polsce, Francji oraz Niemczech. Po raz pierwszy został premierem w okresie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. W latach 1923–1925 – oddany idei służby na rzecz dobra wspólnego – ponownie stanął na czele rządu, w którym pełnił także obowiązki ministra skarbu.

Ojciec polskiego złotego

 Pod jego kierownictwem dokonano reformy walutowej i skarbowej, czego efektem były wprowadzenie nowej waluty –złotego polskiego, sanacja budżetu państwa i zdławienie hiperinflacji. Po ustąpieniu ze stanowiska w 1925 r. wycofał się z życia politycznego i poświęcił pracy naukowej i publicystycznej.

„O własnych siłach” 

W swoim dziele pisał: „Ażeby wśród narodów świata zdobyć, a nawet utrzymać należne nam stanowisko, winniśmy wyrobić w sobie cnoty gospodarcze, czyli urobić charakter i usposobienie najszerszych warstw ludności, pracujących czy fizycznie, czy umysłowo, byśmy w walce ekonomicznej nie czuli się od innych słabszymi i mogli rachować na powodzenie w rywalizacji na arenie świata”.

Srebrna moneta kolekcjonerska poświęcona Władysławowi Grabskiemu jako pierwsza w tym roku wzbogaci serię „Wielcy polscy ekonomiści”. Narodowy Bank Polski wprowadzi ją do obiegu 21 kwietnia 2022 r. Na rewersie monety znajdują się wizerunek Władysława Grabskiego oraz daty jego urodzin i śmierci. Na awersie widnieje cytat pochodzący z artykułu „Wychowanie publiczne jako czynnik sanacji gospodarczej” z dzieła „O własnych siłach. Zbiór artykułów na czasie”.

Seria monet kolekcjonerskich NBP „Wielcy polscy ekonomiści”

Seria monet kolekcjonerskich NBP „Wielcy polscy ekonomiści” została zainaugurowana w 2017 r. Jej celem było upamiętnienie wybitnych polskich specjalistów w dziedzinie ekonomii, których dorobek przyczynił się do rozwoju tej nauki. 

Serię kolekcjonerską tworzą monety o nominale 10 zł z wizerunkami zasłużonych polskich ekonomistów. Jako pierwsza została wyemitowana moneta z podobizną Mikołaja Kopernika, którego przede wszystkim znamy jako wybitnego astronoma, choć znaczący jest również jego dorobek w dziedzinie ekonomii. Na kolejnych monetach pojawiły się także wizerunki m.in. Fryderyka Skarbka, Edwarda Taylora i Tadeusza Brzeskiego. W ramach tej serii, jesienią 2022 r. NBP przypomni także sylwetki Władysława Zawadzkiego i Michała Kaleckiego.
Zobacz całą serię monet kolekcjonerskich „Wielcy polscy ekonomiści”

Banknoty i monety kolekcjonerskie emitowane przez NBP

Banknoty i monety kolekcjonerskie są emitowane z myślą o kolekcjonerach i numizmatykach. Nawiązują do ważnych wydarzeń, upamiętniają wybitne postaci, autorytety i ich rolę w historii Polski.
Wartości kolekcjonerskie, w związku z ich szczególnym charakterem, różnią się od obiegowych. Monety bite są ze srebra i złota, mogą być uatrakcyjniane poprzez dodanie ozdobnych elementów, np. bursztynu, cyrkonii, szkła czy ceramiki lub przez zastosowanie technik dodatkowych, jak nadruk wykonany w technice tampondruku, druk UV, selektywne złocenie czy matowienie laserowe.
Podobnie banknoty kolekcjonerskie, wyróżniają się bogatszą symboliką wizerunków postaci i wydarzeń, kompozycją i szczegółami ikonografii, a także parametrami technicznymi i graficznymi – liczbą i formą zastosowanych zabezpieczeń przed fałszerstwami, kolorystyką, wymiarami czy technikami druku. 
Monety i banknoty kolekcjonerskie emitowane przez NBP można kupić w Oddziałach Okręgowych NBP oraz w sklepie internetowym NBP: kolekcjoner.nbp.pl.


 
Informacje dla kolekcjonerów i osób zainteresowanych numizmatyką
21 kwietnia 2022 roku Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu srebrną monetę o nominale 10 zł z serii „Wielcy polscy ekonomiści” – „Władysław Grabski”.

  • nominał: 10 zł
  • metal: Ag 925/1000
  • stempel: lustrzany
  • średnica: 32,00 mm
  • masa: 14,14 g
  • brzeg (bok): gładki
  • nakład: do 10 000 szt.

Projektant: Dominika Karpińska-Kopiec
Emitent: NBP 
Na zlecenie NBP monety wyprodukowała Mennica Polska S.A.
 

 

 Źródło: NBP

#Bank centralny #NBP

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo