Bezcenna mozaika w izraelskim więzieniu

W Megiddo w północnym Izraelu znaleziono niezwykła mozaikę na podłodze – to najwcześniejsza mozaika poświęcona Jezusowi, co poświadcza napis ułożony z drobnych płytek – „Bogu Jezusowi Chrystusowi”. Ten rzadki zabytek znajduje się w obrębie murów więzienia Megiddo, które zostało zbudowane kilkadziesiąt lat temu. Archeolodzy weszli na jego teren w latach 2004-2008, by przeprowadzić wykopaliska. Kiedy odsłonięto mozaikę ustalono, że aby jej nie uszkodzić, więzienie przeniesione zostanie na inne miejsce.

arch. Dr. Yotam Tepper / Israel Antiquities Authority

Ta zadziwiająca decyzja została ogłoszona przez izraelski urząd ds. starożytności tydzień temu. Urzędnicy z Rady Regionalnej Megiddo i izraelskiej Służby Więziennej mają nadzieję, że przeniesienie więzienia zostanie zakończone w lecie, a mozaika udostępniona dla zwiedzających. Nazwa Megiddo jest dobrze znana w tradycji chrześcijańskiej. W nowotestamentowej Księdze Objawienia złowróżbne wzgórze znane jako Góra Megiddo zostało zidentyfikowane jako przyszłe miejsce Armagedonu, gdzie na  koniec czasów miałaby się stoczyć epicka bitwa między dobrem a złem.

Archeolodzy nie byli pewni, czy znajdą w tym odległym miejscu coś o wartości historycznej, ale kiedy tylko zaczęli kopać, zorientowali się, że więzienie zostało zbudowane na miejscu, które przez kilka stuleci było zamieszkane przez wiele kultur. Odsłonięto pozostałości po żydowskiej wiosce z czasów rzymskich, w której Żydzi i Samarytanie żyli obok siebie, a także pozostałości rzymskiego obozu legionowego wraz z ruinami osady z okresu rzymsko-bizantyjskiego. Izraelscy archeolodzy byli szczególnie podekscytowani odkryciem szczątków wczesnej społeczności chrześcijańskiej, której członkami byli oficerowie armii rzymskiej. „Istniała tutaj wczesna społeczność chrześcijańska na długo przed tym, zanim chrześcijaństwo stało się oficjalną religią” – powiedział Jerusalem Post dr Yotam Tepper, konsultant Israel Antiquities Authority, który brał udział w wykopaliskach. Co ciekawe, zanim Rzymianie opuścili Megiddo, pokryli mozaikę ochronną warstwą dachówki i tynku ściennego, dzięki czemu mozaika dotrwała do naszych czasów w świetnym stanie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Źródło: niezależna.pl; Israel Antiquities Authority

#archeologia #wykopaliska #wczesnochrześcijańskie zabytki #Izrael #Meggido #Jezus #mozaika

Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo