Jak dbać o jeansy, aby posłużyły dłużej? Na co zwracać szczególną uwagę 

Spodnie jeansowe ze względu na swoją wytrzymałość, praktyczną stylistykę i atrakcyjny sportowy krój, zyskiwały szerokie uznanie, stając się najczęściej spotykanym elementem garderoby. Jeansy kocha cały świat, jednak pranie spodni dżinsowych nie należy do łatwych. Jak pielęgnować ten wyjątkowy materiał, by zachwycał swoim głębokim kolorem i wytrzymałością.

Zdjęcie autorstwa Mica Asato z Pexels

Czym są spodnie jeansowe

Jest to tkanina bawełniana wykonana w splocie skośnym, używana przede wszystkim do produkcji ubrań dżinsowych. Najczęściej z tej tkaniny produkuje się spodnie tzw. dżinsy, ale również bluzy, wiatrówki, kurtki i koszule. Tkanina charakteryzuje się stosunkowo dużą wytrzymałością. Polska odmiana dżinsu bywa nazywana teksas. 

Na co dzień, warto wybrać jeansy z dodatkiem elastanu, ponieważ lepiej dopasują się do figury i zapewnią maksymalny komfort noszenia.

Wyróżniamy trzy podstawowe fasony:

  • Regular (straight) – prosty, klasyczny krój.
  • Slim – dopasowane, przylegające do ciała
  • Loose (relaxed) – szerokie i luźne spodnie

Wyróżnia się również różne fasony nogawek, np.:

  • Tapered/Narrow – zwężane ku dołowi
  • Straight – proste
  • Bootcut (flarecut) – rozszerzane poniżej kolan

W jakiej temperaturze prać jeansy

Przed praniem spodni jeansowych należy je wcześniej przygotować. Najpierw należy opróżnić kieszenie. Zapomniana chusteczka w kieszeni rozpadnie się na setki małych kawałeczków, które osiądą na praniu i mogą być trudne do usunięcia. 

Spodnie należy odwrócić na lewą stronę i zapiąć wszystkie guziki i suwaki tak, aby podczas prania, nie zahaczały o inne materiały. 

Przed uruchomieniem pralki dobrze jest przeczytać metkę. To na niej producenci zawsze informują w jakiej temperaturze należy prać. 

Jeans nie lubi ciepłej wody, dlatego zawsze należy je prać w maksymalnie 30-40 stopni C. 
Większość producentów zaleca jednak pranie w 30 stopniach C, ma to zapewnić przetrwanie pierwotnego kształtu oraz jest bardziej ekologiczne.

Jak prać spodnie, aby nie straciły koloru

Kupując nowe spodnie chcemy, aby posłużyły nam dłużej więc dbajmy o nie zawsze nie tylko w praniu. 

Z kolei wkładając je do pralki pamiętajmy, aby zawsze odwracać je na lewą stronę co chroni przed wypłukiwaniem barwnika. Nie należy również prać w klasycznych proszkach oraz nie dolewać żadnych płynów zmiękczających. Powoduje to naruszenie struktur włókien jeansowych. 
Spodnie pierzemy w płynie do prania tkanin ciemnych lub dżinsu, który przedłuży nie tylko żywotność koloru, ale także wytrzymałość materiału.

Dżinsy nie wymagają częstego prania. Nie trzeba ich prać po każdym założeniu. Dopóki nie widać na nich wyraźnych zabrudzeń lub nie zaczną nieświeżo pachnieć można spokojnie chować je do szafy. 

Jak należy suszyć spodnie z jeansu

Jeans jako materiał, nie lubi wysokiej temperatury. Tyczy się to nie tylko prania, ale również suszenia czy prasowania. Z tego też względu nie należy wieszać spodni dżinsowych na kaloryferze ani w mocno nasłonecznionym miejscu. 

Po wyjęciu z pralki, dokładnie je rozprostuj, a następnie powieś na sznurku za pomocą klamerek przypinając do pasa.

 

 


Źródło: Niezalezna.pl, pl.wikipedia.org

#teksas #jeansy #dżinsy #jak prać jeansy #bawełna #rodzaje spodni #Bootcut

Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo