Z OSTATNIEJ CHWILI

NBP: Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych • • •

Grobowiec starożytnego chirurga

W Peru odkryto grobowiec starożytnego chirurga, zawierający między innymi zestaw narzędzi chirurgicznych, w tym noże, igły i dziwne zaokrąglone ostrza. Carlos Elera, dyrektor Muzeum Narodowego Sicán, powiedział, że narzędzia wskazują, iż chirurg ten był specjalistą od trepanacji czaszki. Już wcześniejsze wykopaliska na terenie Peru potwierdzały, że na tamtym terenie sztuka chirurgiczna stała na wysokim poziomie. Znaleziono wiele szkieletów ludzi, którzy mieli z sukcesem operowane czaszki. Pacjenci przeżyli zabiegi, a to jak na ówczesne warunki, bardzo duży sukces.

Agencja Informacyjna Andina napisała, że grobowiec został odkopany w świątyni na stanowisku archeologicznym Huaca Las Ventanas w Lambayeque w Peru. Należał do człowieka z kultury Lambayeque (750 do 1375 r. n.e.), jednej z wielu kultur istniejących przed przybyciem Inków. Dyrektor Muzeum Sicán mówił:

Najbardziej interesujący był zestaw szydeł, igieł i noży, o różnych rozmiarach. Kilka narzędzi miało ostrze z jednej strony i tępą krawędź z drugiej. W sumie w grobowcu znajdowało się około 50 noży. Większość to stop brązu o wysokiej zawartości arsenu. Niektóre mają drewniane uchwyty. Jest też tumi, ceremonialny nóż z ostrzem półksiężycowym. Przy tumi znajdowała się metalowa plakietka z symbolem narzędzi chirurgicznych. Obok leżały dwie kości czołowe, jedną dorosłą i jedną należącą do młodego człowieka. Ślady na kościach wskazują, że zostały one celowo nacięte technikami trepanacyjnymi.

Chirurg został pochowany w pozycji siedzącej ze skrzyżowanymi nogami. W grobie oprócz narzędzi znaleziono różne przedmioty, w tym złotą maskę z upierzonymi oczami, duży napierśnik z brązu i pozłacane miedziane miski.

Niewiele wiadomo na temat tego, jakie znieczulenie było stosowane podczas tych zabiegów chirurgicznych.

Nie wiemy, w jaki sposób starożytni Peruwiańczycy zapobiegali infekcji, ale wygląda na to, że wykonali dobrą robotę. Nie wiemy też, czego używali jako znieczulenia, ale skoro operacji było tak wiele, musieli czegoś użyć – być może liści koki. 

– powiedział dr David S. Kushner, profesor medycyny fizycznej i rehabilitacji. Co ciekawe, w niedawno odkrytym grobie chirurga znaleziono kawałek kory z nieznanego drzewa, a naukowcy uważają, że był on używany do celów leczniczych jako napar przeciwbólowy lub przeciwzapalny. Dalsze badania mogą dostarczyć kluczowego wglądu w to, jak starożytni Peruwiańczycy zarządzali znieczuleniem podczas swoich zabiegów chirurgicznych. Dodać trzeba, że przeżywalność pacjentów po trepanacji czaszki w starożytnym Peru była dwukrotnie wyższa niż żołnierzy amerykańskich, po tym samym zabiegu, w czasie wojny secesyjnej.

 

 

 

 Źródło: niezależna.pl, ancient-origins.net

#archeologia #starożytność #operacje w dawnych wiekach #trepanacje czaszki w Peru #grobowiec chirurga w Peru

Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo