Przed ambasadą Rosji w Pradze leżący na ziemi ludzie. "Płaczemy z Tobą Ukraino" [WIDEO, ZDJĘCIA]

Grupa aktywistów zorganizowała w sobotę happening przed ambasadą Rosji w Pradze. Na pomalowanej czerwoną farbą jezdni ułożyli się w pozach w jakich znaleziono cywilne ofiary masakry dokonanej przez wojska rosyjskie w Buczy na Ukrainie.

twitter.com/Axl33k/status/1512774402265559045/photo/4

Uczestnicy happeningu wykorzystali znane zdjęcia z Buczy i w sugestywny sposób odwzorowali je. Na jezdni przed ambasadą leżały bez ruchu osoby starsze i młode, oblane czerwoną farbą. Niektórzy z aktywistów mieli ręce związane za plecami.

Pokazano mężczyzn z rowerami i bezradną matkę z zakrwawionym dzieckiem oraz starszą kobietę z leżącymi obok kulami ortopedycznymi. Były bagaże, buty dzieci i pluszowe zabawki.

Happening był nadzorowany przez policję, która kierowała ruchem pojazdów w związku z zajętym jednym pasem ruchu koło budynku ambasady.

Inną formę upamiętnienia cywilnych ofiar w Buczy i innych ukraińskich miastach wybrano przy pomniku Tarasa Szewczenki w Pradze. Zgromadzeni protestowali przeciwko rosyjskiej inwazji trzymając transparenty z napisem "Płaczemy razem z Tobą Ukraino". Pomnik ozdobiono niebiesko-żółtą flagą Ukrainy. Na postumencie ustawiono płonące świece i kartki z nazwami miast ukraińskich atakowanych i zniszczonych przez Rosjan. Złożono kwiaty, były także kładzione dziecięce zabawki.

Do tej pory ONZ potwierdziła śmierć w wyniku wojny na Ukrainie 1611 cywilów, w tym 131 dzieci. Rzeczywista liczba ofiar może być znacznie wyższa.

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Ukraina

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo