Ukraina w Unii Europejskiej? Wiemy, kiedy nasz wschodni sąsiad może otrzymać status kandydata

Już w czerwcu Ukraina może otrzymać status kandydata do Unii Europejskiej. Informacje te przekazała wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Olha Stefaniszyna.

Fot. Arkadiusz Lawrywianiec/GAZETA POLSKA

- Ukraina otrzymała kwestionariusz dotyczący członkostwa w UE. Wykonaliśmy już dużo prac przygotowawczych, więc jesteśmy gotowi do szybkich działań

 - napisała Stefaniszyna. 

Jak dodała, oczekuje się, że w czerwcu przyznany będzie Ukrainie status kandydata do UE. - To część naszej odbudowy i wygranej z rosyjskim agresorem, który chce zawrócić ukraiński kurs na demokrację - podkreśliła wicepremier.

Co to oznacza? 

Serwis Europejska Prawda zaznacza, że oczekiwania ukraińskiego rządu związane są z tym, że na czerwiec zaplanowany jest szczyt UE, podczas którego może zostać podjęta taka decyzja.

W piątek w Kijowie szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wręczyła prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu dokumenty, które strona ukraińska musi wypełnić, by KE mogła formalnie przedstawić Radzie Europejskiej opinię dotyczącą uznania Ukrainy za państwo kandydujące do UE.

Ta procedura zazwyczaj zajmuje lata, ale w związku z wyjątkowymi okolicznościami, z rosyjską agresją na Ukrainę, zobowiązaliśmy się do tego, że przeprowadzimy ją w kilka tygodni - zaznaczyła von der Leyen. Przyjmując kopertę z formularzami Zełenski zapowiedział, że odpowiedź strony ukraińskiej będzie gotowa w przeciągu tygodnia.

 

 


Źródło: PAP, Niezalezna.pl

#Ukraina

as
Wczytuję ocenę...
Z uwagi na prace modernizacyjne możliwość komentowania została tymczasowo wyłączona. Zapraszamy do komentowania na naszym profilu na Facebooku fb.com/NiezaleznaPLZobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo