Tu zobaczysz niezależne filmy

W trasę po całym kraju rusza Objazdowe Kino Niezależne „OKNO”. W ramach inicjatywy w różnych miastach Polski organizowane będą pokazy filmów niezależnych m.in.

mat. pras.

W trasę po całym kraju rusza Objazdowe Kino Niezależne „OKNO”. W ramach inicjatywy w różnych miastach Polski organizowane będą pokazy filmów niezależnych m.in. Nagrodzonych na Festiwalu Filmu Niezależnego OKNO.

Wszystkie osoby chętne do zorganizowania pokazów filmowych w swoim mieście zapraszamy do kontaktu z Wiolettą Machniewską pod adresem e-mail: pm16@wp.pl lub numerem telefonu: 662 042 204
 


Poniżej publikujemy listę filmów dostępnych w filmotece Objazdowego Kina Niezależnego OKNO:

„Święty ogień” , reż. Jarosław Mańka, Maciej Grabysa – laureat Grand Prix na Festiwalu Filmu Niezależnego OKNO w 2013 roku.
Autorzy filmu nawiązują do tragicznej historii Walentego Badylaka, który w akcie protestu wobec przemilczenia Zbrodni Katyńskiej przez władze PRL dokonał samospalenia na rynku w Krakowie 1980 roku.

„Żona oficera”, reż. Piotr Uzarowicz – laureat Nagrody Specjalnej na Festiwalu Filmu Niezależnego OKNO w 2013 roku.
W starym sejfie, autor odkrywa pamiętnik babci, zdjęcia oficera armii polskiej, tajemniczą pocztówkę. Żona oficera bada prawdę i  pamięć o rodzinnej i narodowej tragedii, która miała miejsce w lesie katyńskim.

„Polacy”, reż. Krzysztof Siuciak, Piotr Bugajewski – Wyróżnienie na Festiwalu Filmu Niezależnego OKNO w 2013 roku.
Opowieść o wyprawie grupy osób na Kresy II Rzeczpospolitej. To sentymentalna i nostalgiczna podróż obfitująca w liczne spotkania z Polakami mieszkającymi na  terenach dzisiejszej Białorusi.

„Prawdziwie spadła z nieba”, reż. Zdzisław Sowiński - Wyróżnienie na Festiwalu Filmu Niezależnego OKNO w 2013 roku.
Film opowiada o tym jak powstał materialny wyraz czci Matki Bożej Jasnogórskiej, suknie i korony na Cudowny Obraz, tzw. Wotum Narodu, które symbolizuje wdzięczność, miłość, cierpienie i nadzieję Polaków. Co bardzo ciekawe, pokazuje także stronę techniczną tego przedsięwzięcia.

„Lawa”, reż. Grzegorz Kutermankiewicz - Wyróżnienie na Festiwalu Filmu Niezależnego OKNO w 2013 roku.
Film, którego podtytuł brzmi „Polska po 10.04.2010” to zapis rozmów ze znanymi powszechnie osobami. Wypowiadają się o tym, jak widzą sytuację Polski po katastrofie smoleńskiej, wskazują drogi wyjścia z naszej trudnej sytuacji.

„Pani Weronika i jej chłopcy”, reż. Artur Pilarczyk - Grand Prix na Festiwalu Filmu Niezależnego OKNO w 2012 roku.
Opowieść o niezwykłej kobiecie, polskiej patriotce, żołnierzu AK, łagierniczce, pani kpt. Weronice Sebastianowicz i jej kolegach-kombatantach. Wszyscy są członkami Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi. Stale są szykanowani przez reżim Łukaszenki.

„Już niedługo”, reż. Krzysztof Siuciak, Piotr Bugajewski - Wyróżnienie na Festiwalu Filmu Niezależnego OKNO w 2012 roku.
Film jest zapisem dokumentującym wyjazd do Budapesztu grupy Polaków, pragnących zamanifestować wsparcie i solidarności dla  reform społecznych i gospodarczych wprowadzanych przez rząd Węgier pod przewodnictwem premiera Victora Orbana.

„Zapomniane męczeństwo”, reż.  Jolanta Hajdasz - Wyróżnienie na Festiwalu Filmu Niezależnego OKNO w 2012 roku.
Nieznana historia uwięzienia i prześladowania najbliższego współpracownika Augusta Hlonda i Prymasa Stefana Wyszyńskiego – biskupa Antoniego Baraniaka, sekretarza obu Prymasów , którego  torturami UB  próbował zmusić do zeznań, umożliwiających zorganizowanie pokazowego procesu przeciwko Prymasowi Wyszyńskiemu.   

„Łącznika Danusia”, reż. Grzegorz Kutermankiewicz - Wyróżnienie na Festiwalu Filmu Niezależnego OKNO w 2012 roku.
Film zaczyna się od wizyty u pani Danuty Orłowskiej w jej  mieszkaniu na warszawskim Powiślu w sierpniu 2011r. Pani Danusia dostała właśnie dwa listy: jeden pochwalno-dziękczynny za udział w Powstaniu Warszawskim i drugi – zapowiadający eksmisję z  mieszkania…

„Idziemy”, reż. Łukasz Korwin - Wyróżnienie na Festiwalu Filmu Niezależnego OKNO w 2012 roku.
Film pokazuje myśli i uczucia pątników XXXI Podlaskiej Pielgrzymki na Jasną Górę. Każdy z nich odpowiada na bardzo podobne pytania. Odpowiedzi układają się w obraz ludzi przepełnionych wiarą i nadzieją, ludzi radosnych i odważnych.

Są też dostępne inne filmy:

„Bohaterowie z Wapna”, reż. Jerzy Jernas
Film opowiada o przemilczanej największej katastrofie górniczej w Polsce, w wyniku której zapadło się pół miejscowości. Miała ona miejsce w kopalni soli w wielkopolskim Wapnie w 1977 roku. Ze względu na panującą wówczas „propagandę sukcesu” media przemilczały tę tragedię.

„Bracia naszego Boga”, reż. Joanna Pieróg,  Michał Król
To historia ludzi, których życie nie oszczędzało, doświadczyli głodu, ubóstwa. Ukojenia szukali w alkoholu. Zrozumieli jednak, że ich jedynym ratunkiem jest Chrystus.

„Fotozofia-sztuka fotografii według Andrzeja Różyckiego”, reż. Jacek Jóźwiak
 Film jest spotkaniem z wybitnym artystą i teoretykiem sztuki oraz jego twórczością, przede wszystkim  fotografią. Andrzej Różycki wniósł istotny wkład do polskiej sztuki konceptualnej i medialnej drugiej połowy XX wieku.

„Każdy może do nas wstąpić , lecz nie każdy pozostać”, reż. Anita Suraj
Film opowiada o jednostce strzeleckiej z Tomaszowa Lubelskiego. Grupa młodych ludzi, których połączyła pasja do wojskowego życia, szukają przygody, łączy ich  umiłowanie  Ojczyzny.

„Nic się nie dzieje” , reż. Marek Czapla
Protest głodowy w obronie polskiej szkoły , który rozpoczął się 19 marca 2012 roku w Krakowie kontynuowano w innych miastach do 14 maja 2012 roku. Przedstawiciele osób protestujących spotkali się z sekretarzem stanu w MEN. Na jego ręce złożyli uzbierane przez siebie podpisy, a także swoje stanowisko w sprawie reformy programowej szkolnictwa. Nie doczekali się odpowiedzi…

„Skarga”, reż. Jarosław Mańka
Film poświęcony wielkiemu polskiemu kaznodziei Piotrowi Skardze

„Słowo oficera”, reż. Marta Stysiak
Początek lat 90-tych, w jednym z miejskich teatrów odbywa się  gala polskiego biznesu. Okazuje się, że na sali są kaci i ofiary z lat stalinowskich …

 

 


Źródło: niezalezna.pl

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo