„Lech Kaczyński pokazał, że polityka to nie obietnice, a czyny. To było bohaterstwo” (FILM)

"Lech Kaczyński pokazał, że polityka to nie tylko słowa i obietnice, a czyny. To był przepiękne i ja to bardzo cenię, bo gdyby tego nie zrobił, to na pewno Rosja mogłaby podbić Tbilisi. Jako Białorusini, dopóki on był prezydentem, zawsze odczuwaliśmy wsparcie. On zawsze podkreślał, że bez demokratycznej Białorusi nie będzie bezpiecznej Europy. Niektórzy nie chcieli uwierzyć, że to był zamach. Po prostu istniała bariera psychologiczna, która powodowała, że ludzie nie chcieli tego przyjąć do wiadomości. Dzisiaj, kiedy wiemy, że państwo rosyjskie jest terrorystą, co raz bardziej wierzę, że to absolutnie realne" – powiedział w rozmowie z Piotrem Lisiewiczem w programie „Dziennikarski poker” w Telewizji Republika Aleksander Milinkiewicz, kandydat zjednoczonej opozycji białoruskiej na prezydenta z 2006 r.

Aleksander Milinkiewicz
fot. printscreen Telewizja Republika

Po sfałszowanych wyborach prezydenckich na Białorusi w 2006 r. odbywały się wielkie manifestacje, a kandydat zjednoczonej opozycji Aleksander Milinkiewicz trafił do aresztu. Dziś organizuje Wolny Uniwersytet Białoruski, który kształci młodzież, która w zdecydowanej większości nie chce rządów Łukaszenki.

Śp. pan prezydent Lech Kaczyński to osoba bardzo ważna w moim życiu. Był jednym z pierwszych prezydentów, który przyjął mnie, jako kandydata zjednoczonej opozycji, wspierał otwarcie i konkretnie. On nie tylko politycznie interesował się Wschodem, on znał Wschód. Zawsze podkreślał, że bez demokratycznej Białorusi nie będzie bezpiecznej Europy 

– powiedział Milinkiewicz w rozmowie z Piotrem Lisiewiczem.

W rozmowie w programie „Dziennikarski Poker” o zamach w Smoleńsku mówili też Leonardas Vilkas, legenda litewskiej opozycji z Ligi Wolności Litwy i tłumacz literatury, m. in. powieści Józefa Mackiewicza oraz Dawid Gamtsemlidze, kulturoznawca i były szef diaspory gruzińskiej w Polsce.

Rozmowę obejrzeć można poniżej:

 

 Źródło: niezalezna.pl, Telewizja Republika

 

#Aleksander Milinkiewicz #Piotr Lisiewicz

Magdalena Nowak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo