Nowe sankcje USA i Wielkiej Brytanii. Tym razem na celowniku m.in. Dmitrij Miedwiediew

Dmitrij Miedwiediew, były premier i prezydent Rosji został objęty najnowszymi sankcjami USA - poinformowała agencja Reutera, powołując się na Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych. Sankcjami spowodowanymi rosyjską agresją na Ukrainę objęto również m.in. premiera Rosji Michaiła Miszustina oraz ministra finansów Antona Siłuanowa. Brytyjczycy ogłosili zaś zamrożenie aktywów kolejnych dwóch banków oraz ośmiu oligarchów, zakaz inwestycji w tym kraju, zaprzestanie do końca tego roku importu węgla i ropy.

Dmitrij Miedwiediew
By Kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org

Konsekwencje Buczy

Agresja Rosji będzie miała "kolosalne gospodarcze reperkusje dla Ukrainy i dla całego świata" - powiedziała dziś szefowa amerykańskiego resortu finansów Janet Yellen podczas wysłuchania w Kongresie USA.

Okrucieństwa, jakich Rosjanie dopuścili się wobec niewinnych cywilów w Buczy (...) stanowią afront dla światowego porządku opartego na zasadach i będą miały kolosalne konsekwencje dla świata

 - dodała Yellen.

Wojna na Ukrainie powoduje poważne trudności gospodarcze w wielu krajach, które już teraz są zbyt obciążone zadłużeniem po pandemii koronawirusa - podkreśliła minister. "Resort finansów "jest zdeterminowany pociągnąć Rosję do odpowiedzialności za jej czyny w taki sposób, aby nie mogła korzystać z międzynarodowego systemu finansowego" - oznajmiła.

Yellen poinformowała też, że USA nie wezmą udziału w szczycie G20, który ma się odbyć w Indonezji, jeśli będzie w nim uczestniczyć Rosja.

Nowe sankcje

USA ogłosiło dziś także nowy pakiet sankcji, które tym razem dotyczyć mają poszczególnych osób, w tym Dmitrija Miedwiediewa, Michaiła Miszustina czy Antona Siłuanowa. Także Wielka Brytania nałożyła następny pakiet sankcji na Rosję obejmujący zamrożenie aktywów kolejnych dwóch banków oraz ośmiu oligarchów, zakaz inwestycji w tym kraju, zaprzestanie do końca tego roku importu węgla i ropy.

Sankcje nałożono na Sbierbank, który jest największym bankiem w Rosji, oraz na Moskiewski Bank Kredytowy (MKB), zaś wśród oligarchów objętych nimi znaleźli się prezesi Gazprombanku - Andriej Akimow, Gazprom-Nieftu - Aleksander Diukow, gazowego koncernu Nowatek - Leonid Michelson i Siergiej S. Iwanow - prezydent grupy Alrosa, będącej największym na świecie producentem diamentów.

Jak podkreśla brytyjski rząd, łącznie sankcjami objętych jest już 18 rosyjskich banków o aktywach wynoszących 940 mld funtów oraz 82 oligarchów wraz z rodzinami, których aktywa to 170 mld funtów.

Komu pomaga Unia?

Z kolei mocny głos na temat zaangażowania Unii Europejskiej zabrał szef dyplomacji UE Josep Borrell. 

Od początku wojny Unia Europejska zapłaciła Rosji 35 mld euro za importowane surowce energetyczne, a Ukraina otrzymała od Wspólnoty na swe potrzeby obronne 1 mld euro

- oszacował na łamach madryckiego dziennika “La Razon”.

Zdaniem ekspertów pieniądze z eksportu surowców Moskwa przeznacza na cele wojenne. Borrell wskazał na pilną potrzebę ograniczenia zależności energetycznej UE od Rosji.

Podczas środowego posiedzenia Parlamentu Europejskiego Hiszpan stwierdził, że Unia Europejska powinna kontynuować wspieranie Ukrainy uzbrojeniem. “Nie chcemy, aby ta wojna zakończyła się zniszczeniem kraju, okupacją (…) z uchodźcami i tysiącami zabitych” - powiedział szef unijnej dyplomacji.

Borrell dodał, że ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski potrzebuje dziś mniej “oklasków, a więcej pomocy”.

 

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Dmitrij Miedwiediew #Rosja #sankcje na Rosję #USA #Ukraina

Mateusz Tomaszewski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo