Znamienne! Merkel nie zamierza komentować rosyjskiej agresji na Ukrainę. Wypoczywa we Włoszech

Była kanclerz Niemiec Angela Merkel nie planuje obecnie żadnych dalszych publicznych wypowiedzi na temat swojej polityki wobec Rosji. - Wcześniejsze pisemne oświadczenia Merkel w tym kontekście pozostają aktualne - poinformowała rzeczniczka Merkel w odpowiedzi na zapytanie agencji dpa. Była kanclerz wypoczywa obecnie we Włoszech - dlatego "nie są obecnie planowane dalsze publiczne oświadczenia".

Angela Merkel
fot. Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

W pisemnym oświadczeniu dla agencji dpa z 25 lutego Merkel zdecydowanie potępiła rosyjski atak na Ukrainę i poparła wysiłki swojego następcy z SPD Olafa Scholza na rzecz powstrzymania prezydenta Władimira Putina. "Ta wojna napastnicza Rosji wyznacza głęboką cezurę w historii Europy po zakończeniu zimnej wojny" - stwierdziła.

Ale komentatorzy, publicyści i politycy wielokrotnie podkreślali, że to polityka Angeli Merkel mogła przyczynić się do wzmocnienia roli Władimira Putina i tym samym rozpoczęcia wojny. Jeden z niemieckich dziennikarzy wprost podkreślił, że błędy rządu Merkel "zachęciły Putina" do ataku.

W poniedziałek rzeczniczka Merkel oświadczyła, że "w związku z okrucieństwami, które ujawniono w Buczy i innych miejscowościach na Ukrainie, wszystkie wysiłki rządu federalnego i społeczności międzynarodowej, aby stanąć po stronie Ukrainy i położyć kres barbarzyństwu i wojnie Rosji przeciwko Ukrainie, mają pełne poparcia byłej kanclerz".

Jednocześnie była kanclerz podtrzymała swoją decyzję z 2008 roku o nieprzyjmowaniu Ukrainy do NATO. W odpowiedzi prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w nagraniu opublikowanym w niedzielę wieczorem, że zaprasza byłą kanclerz Niemiec Angelę Merkel i byłego prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego do Buczy, by - jak podkreślił - przekonali się, do czego prowadzi polityka ustępstw wobec Rosji.

Kanclerz Merkel wypoczywa obecnie we Włoszech. O Ukrainie, barbarzyństwie Rosji i swoich rządach najwyraźniej wypowiadać się nie zamierza...

 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Angela Merkel #Niemcy #Ukraina

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo