Aktor seriali „Klan" i „Ojciec Mateusz" był więziony przez UB

W ostatnio uzupełnionym katalogu osób inwigilowanych przez organa represji PRL znalazł się zapis dotyczący Janusza Horodniczego. To pochodzący z Wilna działacz niepodległościowy powojennej Polski, a ponadto reżyser, pisarz i scenarzysta, który również był aktorem w serialach Klan i Ojciec Mateusz.

Janusz Horodniczy urodził się 5 września 1935 r. w Wilnie. Założyciel organizacji politycznej, występującej pod nazwami: „Wrocław Północ”, „Batalion Młodzieżowy AK” i „Proletariat”.

Młodzież chciała wraz z robotnikami podjąć walkę z komunistyczną władzą. Wysyłali listy do działaczy komunistycznych z ostrzeżeniami „przed dalszą propagandą komunistyczną i wpajaniem w życie zasad bandytyzmu bolszewickiego”.
Największą ich akcją było nocne włamanie do biura zarządu dzielnicy komunistycznego Związku Młodzieży Polskiej. Zniszczyli ZMP-owską dokumentację i portrety komunistów wiszące na ścianach. Zarekwirowali maszynę do pisania. Zostawili list ze słowami: „Wiedzcie, że jeszcze w Polsce są ludzie, którzy nie dopuszczą do jej zguby (...). Niech żyje walka przeciw okupantom bolszewickim. Urząd Bezpieczeństwa Publicznego będzie miał trudny orzech do zgryzienia”.

Jednak UB nie próżnowało – szukali kontaktów do organizacji, szukali słabych punktów, udało im się dotrzeć i skaptować jednego z członków, który nie miał jednak istotnych informacji. Wreszcie zastosowali swoją starą metodę – jeden z ubeków zdobył zaufanie młodych, dzięki czemu uzyskał wgląd w strukturę Proletariatu. W nocy 2 sierpnia 1952 roku aresztowano Janusza i jego przyjaciół. Za działalność niepodległościową skazano go wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego we Wrocławiu z 31.01.1953 roku na karę 9 lat więzienia. Postanowieniem z 27.04.1955 roku Najwyższy Sąd Wojskowy, na mocy amnestii, złagodził karę do 6 lat więzienia. Janusz Horodniczy odbywał ją w Więzieniu nr 2 we Wrocławiu, Więzieniu w Rawiczu, Ośrodku Pracy Więźniów w Strzelcach Opolskich oraz w Więzieniu w Sieradzu, skąd został zwolniony 27 kwietnia 1956 roku, w związku z postanowieniem Sądu Wojewódzkiego we Wrocławiu o jego warunkowym przedterminowym zwolnieniu.

Już w wolnej Polsce występował jako aktor w rolach drugoplanowych w popularnych serialach Klan oraz Ojciec Mateusz.

Niezwykle ciekawą historię swojego życia opisał w trylogii „Kawał życia”, na którą składają się książki: „Młodsi od swoich wyroków”, „Zapiski komedianta” oraz „Na pokładzie i za burtą”.

 

 Źródło: niezależna.pl; IPN.gov.pl

#podziemie antykomunityczne #Proletriat #Wrocław #aktor z Klanu #UB

Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo