Sukulenty doniczkowe. Co wybrać do domowej uprawy?

Imponujące sukulenty zdobią coraz więcej domów. To rośliny przybierające najróżniejsze kształty, kolory, rozmiary czy desenie. Często mylnie za synonim sukulenta, używa się określenia „kaktus”. Zależnosć jest taka: każdy kaktus jest sukulentem, jednak nie każdy sukulent jest kaktusem. Jaka ziemia do sukulentów? Jakie gatunki brać pod uwagę, gdy szukamy sukulenty doniczkowe?

zdjęcie ilustracyjne/ pixabay.com/@pasja1000

Kwiat sukulent to roślina łatwa w uprawie. W dużej mierze dlatego, że toleruje zaniedbania. Nie jest jednak prawdą, że o sukulenty czy kaktusy nie trzeba dbać w ogóle. Warto poznać kilka podstawowych zasad, by sukulenty doniczkowe cieszyły oko.

Sukulenty sprawdzą się u gospodarzy, którym często zdarza się zapomnieć o podlaniu roślin w domu. Z drugiej strony, osoby nadgorliwe szybko mogą wykończyć roślinę. Nadmierne nawodnienie to zdecydowanie największe zagrożenie dla sukulentów. Gdy nie ma się pewności, kiedy ostatni raz podlewaliśmy roślinę, lepiej odczekać. Gdy liście lub pędy pomarszczą się od suchej ziemi, wystarczy odrobina wody, by błyskawicznie odzyskały swój blask.

Jak dbać o sukulenty?

Warto znać kilka podstawowych zasad, bo uprawa tych roślin nie sprawiała problemów.

Wybierz odpowiednie miejsce. Jeśli dla kaktusa bądź innych sukulentów wybieramy parapet, najlepszą lokalizacją będzie okno wychodzące w kierunku południowo-wschodnim. Wschodzące słońce znacznie lepiej działa na rośliny. Rośline eksponowane na zachód słońca mogą być przez nie przypalane.

Oszczędnie z wodą! Sukulenty doniczkowe nie powinny mieć stale mokrego podłoża. Przed kolejnym podlaniem należy poczekać na przeschnięcie podłoża. Za rozwiązanie optymalne przyjmuje się podlewanie 1-2 razy w tygodniu latem. Zimą zaś - zaledwie raz w miesiącu.

Jaki nawóz do sukulentów? Latem można je nawozić raz na dwa tygodnie. Wybierając preparat, należy sięgnąć po ten z małą dawką azotu.

Co ile przesadzać? Rzadko. Sukulenty nie wymagają przesadzania. Odpowiednia pora przychodzi dopiero wtedy, gdy doniczka jest już zbyt ciasna. Odstępy liczone są w latach.

Wilgotność powietrza. Mikroklimat w mieszkaniach odpowiada sukulentom. Rośliny te dobrze się czują w gorących i suchych wnętrzach. Gdy latem robi się naprawdę gorąco - zaleca się spryskać sukulenty wodą. Pozwoli to też na pozbycie się z nich kurzu.

Kaktusy a sukulenty - na czym polega różnica?

Sukulenty to rośliny trudne do zdefiniowania. Należą do różnych rodzin botanicznych. Różne gatunki dalece odbiegają od siebie pod względem wyglądu czy kształtu. Zależnie od miejsca, w którym rośliny gromadzą zapasy wody, sukulenty dzielą się na liściowe oraz pędowe.

Sukulenty magazynują wodę w mięsistych organach zawierających specjalną tkankę wodną, tzw. miękisz wodny. Właśnie stąd bierze się duża tolerancja tych roślin na trudne warunki, m.in. suszę. Zwykle mają mięsiste liście lub łodygi, choć niektóre gatunki mają to w komplecie.

Jak wspomniano wyżej, każdy kaktus jest sukulentem, jednak nie każdy sukulent jest kaktusem. Główna różnica sprowadza się do posiadanych przez kaktusy areoli. To miejsca, z których wyrastają ciernie. Występują jednak liczne wyjątki od reguły, gdzie sukulenty areoli nie posiadają, jednak ciernie wyrastają wprost z rośliny.

Sukulenty doniczkowe. Co wybrać do domowej uprawy?

Występuje szereg gatunków, które z powodzeniem sprawdzą się jako rośliny doniczkowe w mieszkaniach. Parapet z powodzeniem może zdobić agawa, aloes, eszeweria, wilczomlecz, patyczak, grubosze czy żywe kamienie.

Leczniczy sukulent? Aloes!

Sok z aloesu posiada wiele właściwości, między innymi obniża poziom cukru, Sok z aloesu wykazuje działanie przeczyszczające, co jest korzystne w przypadku zaparć, usprawnia bowiem działania kosmków jelitowych odpowiadających za wchłanianie substancji odżywczych, reguluje pH żołądka. Przyspiesza przemianę materii, dzięki czemu jest skuteczny w odchudzaniu. Sok zmniejsza poziom złego cholesterolu i reguluje ciśnienie krwi.

Stosowany zewnętrznie nawilża cerę, odświeża ją, a także tonizuje. Łagodzi podrażnienia, przyspiesza gojenie się ran i pomaga w ogólnej regeneracji naskórka. 

Gorzki sok aloesu zwyczajnego jest wykorzystywany we współczesnej medycynie, często w postaci oleju aloesowego. Sok stosowany bezpośrednio na rany skóry bardzo przyspiesza proces gojenia. Aloes ma silne działanie przeczyszczające, nieznaczne właściwości bakteriobójcze, wzmaga czynności żółciotwórcze. 

Aloes zwyczajny stosowany jest głównie w preparatach do leczenia skóry trądzikowej oraz do pielęgnacji wszystkich typów włosów.

 

 


Źródło: zielonyogrodek.pl, niezalezna.pl

Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo