Paco de Lucia – król hiszpańskiej gitary oczarował Polskę

  

Czy można mieć wolność na jaką mogą sobie pozwolić najwięksi jazzmeni, zyskać status i prestiż filharmonicznego wirtuoza, gromadzić tłumy na koncertach niczym gwiazda pop, pozostając jednocześnie wiernym rodzimej tradycji muzycznej? Wczoraj Paco de Lucia pokazał że to osiągalne.

Zanim jednak Paco pojawił się na scenie sali kongresowej, publiczność miała okazję poznać  kwartet świetnego polskiego gitarzysty Marcina Olaka. Ale nie tylko. Mariusz Adamiak - szef Warsaw Sumer Jazz Days przygotował scenariusz trzeciego festiwalowego wieczoru tak, jak najlepszy kucharz układa menu wystawnego przyjęcia. Po polskim kwartecie i urokliwie, choć nieco powściągliwie zagranym programie w centralnym miejscu sceny rozłożył się z aparaturą Renaud Garcia Fons. Ale to nie zestaw samplerów i sterowanych nogą elektronicznych zabawek ogniskował uwagę. Solista (Garcia Fons przyjechał do Warszawy sam - bez zespołu) chwycił pięciostrunowy kontrabas i po trwającej wieczność chwili strojenia instrumentu zaczął grać, a właściwie czarować muzyką.

Ten pierwszy w Polsce występ największego bodaj wirtuoza kontrabasu, wprowadzał nas na przemian w osłupienie i zachwyt. Wydawało się że artysta pokonał wszystkie bariery techniczne, z jakimi zmagają się ci którzy kiedykolwiek mieli do czynienia z kontrabasem. Olbrzymi instrument pod jego palcami zachowywał się posłusznie jak skrzypce i brzmiał momentami jak skrzypce. Pochylony obejmując ramionami instrument, wręcz zrośnięty z nim, Garcia Fons z niezwykłą lekkością wydobywał całe akordy, pasaże, przemierzając w karkołomnym tempie skalę, od najniższych rejestrów, do świdrujących uszy bardzo wysokich tonów. Większość programu oparta na motywach muzyki hiszpańskiej, z bogactwem innych etnicznych inspiracji rodem z Afryki Północnej i Azji. Piękny melodyjny popis wzbogacały od czasu do czasu motywy schwytane w elektroniczną pamięć i w formie pętli, wyzwalane nogą przez muzyka. Z entuzjazmem publiki, z owacjami na stojąco, kontrastowała niezwykła skromność artysty, który wyznał, że jak Bóg da, przyjedzie do nas ponownie, a teraz powinien ustąpić miejsca tym, którzy zagrają właściwy koncert.

Niemal dwugodzinny show jaki rozpoczął się z chwilą wejścia na scenę starszego eleganckiego pana z gitarą przyćmił wszystkie poprzednie wrażenia. Paco de Lucia zaczął skromnie od solowego popisu, dopiero po jakimś czasie stopniowo dołączyli pozostali muzycy. Po obu stronach lidera rozsiedli się na czerwonych krzesłach z jednej strony trzej śpiewacy, po drugiej brodacz z harmonijką ustną i klawiszem, basista i perkusista grający w zasadzie na drewnianej skrzynce tzw kahonie. Ta ośmioosobowa orkiestra na kilkadziesiąt minut uprowadziła nas na półwysep Iberyjski.

Koronkowe sola gitary, jak kaskady spadające akordy, puls drobny, gesty, coraz szybszy znalazły swoistą kulminację w momencie gdy skromny drobnej budowy śpiewak poderwał się  miejsca i dostojnie wkroczył na podium. Zrazu zaczął od drobnych kroczków w miejscu, czasem tylko podbijał akcenty, potem ruszyła niezwykła gęsta seria.

(fot. Krzysztof Machowina)

Gdy wydawało się że już nie można nic dodać do tak precyzyjnie i szaleńczo wystukiwanej obcasami szybkiej faktury, tancerz obrócił się raz, drugi, kolejny klaszcząc i zagarniając rozpostartymi ramionami powietrze jak ptak, potem podskok i znów pełen obrót. A wszystko dokładnie w rytmie, w obłędnym tempie, podbijane akcentami zespołu. Tańczący facet w obcisłym stroju po raz pierwszy nie powodował głupich skojarzeń. Było w tym właśnie coś bardzo męskiego, drapieżnego, dzikiego. Po każdym efektownym wręcz cyrkowym numerze wybuchały gwałtowne owacje. Ale popisy tancerza czy chrapliwe sola śpiewaków to były wisienki na torcie, bo mistrzem był Paco. Prawie nieruchomy, lekko wycofany, uśmiechając się od czasu do czasu do swoich młodszych o pokolenie companieros. Król hiszpańskiej gitary pokazał, że formuła flamenco jest w stanie pomieścić genialne, niezwykle wyrafinowane jazzowe harmonie, napięcia i różnice dynamiczne rodem z klasyki i etniczną witalność.  
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

"Szalone nożyczki" wycięły teatralny rekord!

/ Teatr Powszechny w Łodzi [CC BY 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)]

  

W tym roku łódzki Teatr Powszechny świętuje 20-lecie komedii "Szalone nożyczki", która na deskach tej sceny wystawiana jest nieprzerwanie od 1999 roku. Rekordzista wśród widzów obejrzał ją 16 razy. Urodziny tytułu zaplanowano na piątek.

Po raz pierwszy łódzcy widzowie "Szalone nożyczki" na scenie Teatru Powszechnego zobaczyli w marcu 1999 r. i była to pierwsza adaptacja komedii Paula Portnera wystawiona w Polsce. Jak przypomina dyrektor teatru Ewa Pilawska, przed premierą sukces tytułu nie był jednak wcale tak oczywisty.

Dzisiaj trudno uwierzyć, że ktokolwiek mógł w niego wątpić, ale 20 lat temu było zupełnie inaczej. Kiedy otrzymaliśmy przetłumaczony tekst "Szalonych nożyczek", ogromne wątpliwości miał zespół aktorski i reżyser, który namawiał mnie do realizacji innego sprawdzonego tytułu, a koproducent – warszawski Teatr Kwadrat – wycofał się ze współpracy 

– wspomina Pilawska.

Tymczasem w Łodzi komedię obejrzało już w sumie ponad 400 tys. widzów i dziś jest ona jednym z najdłużej granych łódzkich spektakli. Cieszy się niesłabnącą popularnością.

Do tej pory na Dużej Scenie Powszechnego zaprezentowany został już ponad 1169 razy. Niektórzy przychodzą na przedstawienie po kilka, a nawet kilkanaście razy. Jak informuje teatr, rekordzista obejrzał ją 16 razy.

Interaktywność spektaklu sprawia bowiem, że jego fabuła nigdy nie jest taka sama. Jej częścią staje się bowiem publiczność i to ona decyduje o finale sztuki.

20 lat temu "Szalone nożyczki" stanowiły "być albo nie być" Powszechnego. Darzę je szczególnym uczuciem, dają mi autentyczną radość. Na przestrzeni lat zmienialiśmy kostiumy, scenografię. Pojawiają się nowi aktorzy - niektórzy dojrzeli i zaczęli robić karierę w innych salonach fryzjerskich – jak Jacek Łuczak w warszawskim Teatrze Kwadrat i Teatrze Kochanowskiego w Radomiu. Spektakl żyje i zmienia się. Bardzo dziękuję całemu zespołowi aktorskiemu za te 20 lat

– podkreśliła Pilawska.

20-lecie przedstawienia łódzka scena wspólnie z widzami będzie świętować w piątek w ramach "Lata w Teatrze Powszechnym w Łodzi". Urodziny przesunięto z marca, ponieważ w tym miesiącu na scenach teatru odbywał się jubileuszowy XXV Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych.

Fabuła komedii jest nietuzinkowa. W mieszkaniu sąsiadującym z salonem fryzjerskim "Szalone nożyczki", prowadzonym przez najlepszego stylistę fryzur w mieście, Tonia Wziętego, zostaje popełniona zbrodnia. To może zniszczyć reputację słynącego z doskonałej obsługi i profesjonalnych usług mistrza grzebienia i nożyczek. Podejrzani są zarówno pracownicy salonu, jak i jego klienci. I wtedy do akcji wkraczają widzowie, którzy biorą czynny udział w śledztwie, wskazują winnego i decydują o zakończeniu sztuki.

W łódzkiej adaptacji spektaklu od początku grają: Barbara Lauks, Piotr Lauks, Artur Majewski i Andrzej Jakubas. W roli fryzjerki Markowskiej widzowie oglądali Ewę Tucholską, Magdalenę Drewnowską, Martę Kuśmirek, a od kilku lat gra ją Beata Ziejka. Przez wiele lat w rolę fryzjera wcielał się Jacek Łuczak, a obecnie w tej roli występują Jakub Firewicz i Jakub Kotyński. Reżyserem jest Marcin Sławiński. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl