Pies-robot został stróżem w Pompejach

Spot, bo tak nazywa się robot, został skonstruowany przez Boston Dynamics – amerykańską firmę zajmującą się inżynierią i robotyką. Ma za zadanie ochronę stanowiska archeologicznego przed intruzami, „aspiruje do inteligentnego, zrównoważonego i integracyjnego zarządzania parkiem wykorzystując zintegrowane rozwiązania technologiczne” – mówią władze parku. W 2013 roku Pompeje zostały uznane przez UNESCO za miejsce stosunkowo niebezpieczne. Władze włoskie zostały zobligowane do zwiększenia nakładów na bezpieczeństwo tego popularnego zabytku. Pies stróżujący kosztował Włochów 67 000 euro.

Cena ta wydaje się bardziej niż rozsądna, gdyż robot spełnia nie tylko zadania związane z ochroną. Czujniki i kamery w nim zamontowane pozwalają na inspekcję konstrukcji budynków, sprawdzanie niedostępnych miejsc czy szukanie tuneli kopanych przez rabusiów zabytków. Niektóre dane zebrane przez Spota zostaną wykorzystane do planowanych interwencji związanych z ogólną konserwacją i kwestiami bezpieczeństwa.

Dyrektor Parku Archeologicznego Pompeje Gabriel Zuchtriegel powiedział: Postęp technologiczny w świecie robotyki i sztucznej inteligencji oraz tak zwanych systemów autonomicznych, zaowocował rozwiązaniami i innowacjami kojarzonymi ze światem przemysłowym i produkcyjnym, które do tej pory nie znalazły zastosowanie na stanowiskach archeologicznych. Teraz to się zmieniło. Zuchtriegel dodał, że Spot działa również w parze z latającym skanerem laserowym Leica BLK2FLY wykorzystywanym do przeprowadzania skanów 3D na obszarze 66 hektarów. Chcemy przetestować zastosowanie robota w podziemnych tunelach, które kopią złodzieje, a które wciąż wykrywamy w okolicach Pompejów. Tunele te stanowią ogromne niebezpieczeństwo dla całości zabytków, a użycie Spota pozwoli nam szybko lokalizować zagrożenia – mówił dyrektor.

https://www.youtube.com/watch?v=nYih4KB_V54

 

 

 


Źródło: niezależna.pl; pompeiisites.org

#Pompeje #robot #bezpieczeństwo zabytków #archeologia

Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo