Z OSTATNIEJ CHWILI

Polska przegrywa z Francją 0:1 w 44. minucie meczu 1/8 finału mistrzostw świata. Bramkę zdobył Olivier Giroud • • •

Wypłata 13. emerytury i wnioski o dofinansowanie do opieki dziecka. Ruszają od... 1 kwietnia

Od 1 kwietnia rodzice będą mogli składać wnioski o dofinansowanie opieki dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. To także dzień, w którym ruszy wypłata 13. emerytur – przypomniała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

pixabay.com/pasja1000

Szefowa MRiPS zwróciła uwagę na briefingu w Warszawie, że "od 1 kwietnia, czyli od jutra, rusza możliwość składania przez rodziców wniosków o dofinansowanie do opieki instytucjonalnej, klubów dziecięcych czy też opiekuna dziennego".

"Dofinansowanie jest do 400 zł, a rodzice będą mogli składać wnioski tak jak przy świadczeniu wychowawczym 500 plus – poprzez kanał elektroniczny, platformę usług elektronicznych ZUS, poprzez system Empatia i bankowość elektroniczną"

– dodała Maląg.

Zwróciła też uwagę, że świadczenie będzie wypłacane od 1 stycznia tego roku, a więc rodzice otrzymają jeszcze wyrównanie.

"O świadczenie to mogą ubiegać się ci rodzice, którzy nie pobierają rodzinnego kapitału opiekuńczego" – powiedziała.

"Prowadzenie naszej polityki prorodzinnej, długofalowej i konsekwentnej to wsparcie rodzin z małymi dziećmi, ale nie zapominamy o seniorach. Po raz czwarty ruszy jutro wypłata 13. emerytury. W sumie świadczeniem tym będzie objętych ponad 9 mln 700 tys. emerytów i rencistów. Świadczenie jest wypłacane na poziomie minimalnej emerytury, a więc na rękę będzie to 1217 złotych"

– zauważyła minister.

"Zależy nam na tym, aby nasi seniorzy w jesieni życia mieli wsparcie finansowe, aby jesień życia była jak najbardziej pogodna, stabilna i bezpieczna. I dlatego wypłacamy po raz czwarty to świadczenie, w sumie od początku będzie to 48 mld zł" – dodała Maląg.

Minister rodziny i polityki społecznej przypomniała też, że mija 6 lat od wprowadzenie świadczenia 500 plus. "To pierwszy program, który rząd PiS wprowadził w celu podniesienia godności polskich rodzin" – powiedziała.

Dzięki programowi, jak dodała, do polskich rodzin trafiło ponad 180 mld zł. "Zmieniło to oblicze polskiej rodziny. Rodzice mogą inwestować w wychowanie i naukę swoich dzieci" – podkreśliła Maląg.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Polski Ład (Zakładka)

wb
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo