Co z KPO? Jabłoński: „Liczymy na właściwą decyzję i uruchomienie należnych Polsce środków”

"Liczymy cały czas, że Komisja Europejska podejmie właściwą decyzję i uruchomi środki, które są po prostu Polsce należne" - oświadczył wiceszef MSZ Paweł Jabłoński pytany o sprawę KPO. We wtorek Komisja Europejska przyjęła pozytywną ocenę szwedzkiego Krajowego Planu Odbudowy, a dziś w Brukseli obradować będzie Kolegium Komisji Europejskiej.

zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Jabłoński zapytany w Polsat News, czy "coś się ruszy" w sprawie środków z KPO dla Polski, odparł: "Liczymy cały czas na to, że Komisja Europejska podejmie właściwą decyzję i uruchomi środki, które są po prostu Polsce należne na podstawie traktatów, na podstawie porozumień, na podstawie budżetu i ram finansowych, i Funduszów Odbudowy".

Wiceminister zwrócił uwagę, że Polska jest w takiej sytuacji, że potrzeby, które były wywołane przez Covid-19 i przez potrzeby gospodarcze związane z pandemią, które pozostały.

Dodatkowo dochodzi nam jeszcze większa potrzeba: 2,5 miliona ludzi już w tej chwili co najmniej jest prawdopodobne jest w Polsce

- zaznaczył. Dodał, że liczba uchodźców "będzie się zwiększała".

Ta świadomość w Komisji Europejskiej jest coraz większa, ale wciąż to nie jest tak, że Polska czeka na coś. Jak słyszę takie pytania, czy Polska zwróciła się do Unii Europejskiej o ośrodki na pomoc uchodźcom - tutaj nie ma w tej chwili żadnych nowych środków. My się zwracamy o uruchomienie tych środków, które zostały zablokowane z powodów absolutnie politycznych

- podkreślił Jabłoński. Według niego, kluczowe w tej sprawie jest to, "żeby zapadła decyzja polityczna".

Jednocześnie ocenił, że po działaniach podejmowanych przez rząd i prezydenta Andrzeja Dudę, zwłaszcza w ostatnich tygodniach, "poziom zrozumienia po stronie Komisji Europejskiej, że możemy mieć pewne spory pomiędzy sobą w ramach Unii, możemy się spierać czasami bardzo ostro, ale w obliczu tego, co się dzieje, nie ma już chyba nikt wątpliwości, gdzie jest granica między wartościami europejskimi, a wartościami, które są nam po prostu wrogie".

Ta granica dzisiaj przebiega na wschód od nas. To Ukraina broni europejskich wartości, a państwa, które bronią Ukrainy też bronią europejskich wartości. Jeśli Unia Europejska dzisiaj nie będzie pomagać tym państwom, to będzie to także negatywne także dla całej UE

 - oświadczył wiceminister Jabłoński.


We wtorek szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch poinformował, że prezydent Duda rozmawiał z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen o inicjatywach na rzecz uchodźców z Ukrainy i relacji Polski z Komisją. "Przed chwilą z inicjatywy Unii Europejskiej odbyła się rozmowa telefoniczna prezydenta Andrzeja Dudy z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen" - poinformował minister Kumoch we wtorek na Twitterze.

 

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Paweł Jabłoński #Krajowy Plan Odbudowy #Unia Europejska

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo