Koniec z surowcami z Rosji nad Wisłą! Premier Morawiecki: Polacy zrobią to jako jedni z pierwszych w Europie

Polska chce odciąć się od rosyjskiego gazu, ropy i węgla jako jeden z pierwszych krajów w Europie – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z prezesem Alphabetu Sundarem Pichaiem.

fot. Krystian Maj/KPRM

Z Sundarem Pichaiem rozmawialiśmy o zmianie na rynku energii. (...) Chcemy odciąć się od rosyjskiego gazu. Polska zrobi to jako jeden z pierwszych krajów w Europie.
- powiedział premier Morawiecki.

Przypomniał, że Polska zamierza również zrezygnować z kupowania rosyjskiej ropy naftowej i rosyjskiego gazu.

Morawiecki dodał, że szef Alphabetu (spółki matki Google) zawsze podkreśla, że kolejne inwestycje muszą się opierać o gospodarkę niskoemisyjną. 

My taką gospodarkę budujemy - dodał szef rządu

Jednocześnie premier Morawiecki poinformował, że Google deklaruje przekazanie środków na rzecz uchodźców.

Bardzo dziękuję za zobowiązanie po stronie Google’a do przekazania środków na rzecz uchodźców - powiedział premier Mateusz Morawiecki 

Podczas konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim w Google Campus w Warszawie Sundar Pichai podkreślił, że od samego początku wojny koncern skupiał się na wspieraniu działań humanitarnych, podawaniu rzetelnych informacji i walce z dezinformacją.

Do dziś skierowaliśmy ponad 35 mln dolarów do organizacji wspierających uchodźców, w tym 10 mln w grantach do NGO-sów, które pomagają uchodźcom przybywającym do Polski.

- poinformował prezes giganta technologicznego.

Dodał, że trzy tygodnie temu w Google Campus w Warszawie otworzono przestrzeń dla organizacji pozarządowych, które udzielają uchodźcom pomocy prawnej i psychologicznej.

Dzisiaj ogłaszamy nowe granty dla uchodźców z niepełnosprawnościami dla polskiej organizacji pozarządowej, która organizuje także pomoc humanitarną - oznajmił Pichai.

Zapowiedział też zainwestowanie dodatkowych 10 mln dolarów na rzecz nowych partnerstw z organizacjami społeczeństwa obywatelskiego, by wspierać sprawdzanie faktów.

Premier Morawiecki zapowiedział natomiast organizację konferencji dla donatorów pomocy dla uchodźców z Ukrainy.

Po świętach Wielkiej Nocy będziemy organizować konferencję donatorów, zarówno państw, jak i przedsiębiorstw, i Google zadeklarował swój udział - zapowiedział Mateusz Morawiecki. 

 


Źródło: Niezalezna.pl, PAP

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo