Władze Olsztyna chcą, by rodziny wielodzietne miały 50-proc. ulgi na zakup biletów na baseny, do teatru lalek i planetarium. Na wprowadzeniu Karty Dużej Rodziny może skorzystać 6 tysięcy olsztyńskich rodzin - podał prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.
 
Jak poinformował dziś na konferencji prasowej prezydent, jeszcze w lipcu przyjęta zostanie uchwała intencyjna rady miejskiej o wprowadzeniu Karty Dużej Rodziny. Następnie w ciągu dwóch miesięcy przygotowane zostaną przepisy umożliwiające rodzinom z trójką i większą liczbą dzieci korzystanie z oferty samorządowych instytucji kulturalnych i sportowych.
 
Jak zapowiedział prezydent, wnioski o wydanie kart będzie można składać po wakacjach, a z oferty samorządowych instytucji rodziny będą mogły skorzystać od 1 października.

Kartę, umożliwiającą korzystanie ze zniżką z basenów miejskich, parku wodnego, planetarium czy teatru lalek będą mogły dostać rodziny mające trójkę i więcej dzieci, rodziny zastępcze czy prowadzący rodzinne domy dziecka. Karty mają być przyznawane wszystkim rodzinom wielodzietnym bez względu na ich status materialny. Warunkiem, jaki muszą spełnić, jest zamieszkanie w Olsztynie.

- Wielodzietne rodziny będą mogły także korzystać z bezpłatnych żłobków miejskich - zapowiedział prezydent.

Jak zaznaczył prezydent Grzymowicz, szacunki wskazują, że wprowadzenie Karty Dużej Rodziny od 1 października do końca 2013 roku będzie kosztować budżet miasta od 50 do 100 tys. zł a w przyszłorocznym budżecie samorządowcy będą musieli zagwarantować na ten cel 500 tys. zł.

Dodał, że samorządowcy liczą na olsztyńskich przedsiębiorców, którzy zechcieliby się przyłączyć do inicjatywy, oferując także w sklepach czy restauracjach dodatkowe zniżki dla rodzin wielodzietnych.

Jako pierwsze miasto na Warmii i Mazurach Kartę Rodziny 3 plus wprowadził Ełk. Ze zniżek na basen, lodowisko, koncerty organizowane przez Ełckie Centrum Kultury może tam korzystać ok. 800 rodzin.