Ambasada Rosji przy ulicy... Bohaterów Ukrainy! Tak jest już również w Pradze

150-metrowy odcinek ulicy „Koronacyjnej” przy ambasadzie Rosji w Pradze będzie nosić imię „Bohaterów Ukrainy” - zdecydowała specjalna komisja władz stolicy Czech, od której zależą zmiany nazw ulic, placów lub parków. Decyzję podjęto na wniosek dzielnicy, na terenie której mieści się rosyjska placówka.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Zmiana nie spowoduje komplikacji dla mieszkańców, ponieważ przy części ulicy, która będzie nosić nową nazwę, nikt nie mieszka i nie ma też firm lub instytucji z wyjątkiem ambasady Rosji.

Radni dzielnicy Praga 6 na terenie, której znajduje się rosyjska placówka dyplomatyczna, podejmowali podobne inicjatywy w przeszłości. W 2020 roku usunęli pomnik marszałka Koniewa i przemianowali ulicę „Pod kasztanami” na Plac Borysa Niemcowa. Przy Placu mieści się część budynków ambasady Rosji. Po tej zmianie placówka zaczęła używać w korespondencji nazwę ulicy „Koronacyjna”.

Komisja zdecydowała także o nadaniu imienia ukraińskiego żołnierza Witalija Skakuna jednemu z mostów kolejowych w Pradze. Skakun zginął 24 lutego, wysadzając w powietrze most w pobliżu Chersonia, co opóźniło wejście wojsk rosyjskich do miasta.

Nazewnictwo i zmiany nazw w przestrzeni publicznej Pragi zatwierdzają radni. Propozycje może zgłaszać każdy. Wnioski są najpierw omawiane przez samorząd odpowiedniej dzielnicy. Po jego zatwierdzeniu wniosek jest przekazywany do specjalnej komisji władz stolicy. Nazwy miejsc w przestrzeni publicznej Pragi nie mogą dotyczyć osób żyjących.

Wcześniej podobną zmianę nazwy ulicy przeprowadzono w Wilnie.

 

 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Ukraina #Czechy #Praga #Ambasada

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo