Wielkie manewry rosyjskiej armii. 160 tysięcy żołnierzy, setki samolotów i okrętów

Rosyjskie siły zbrojne rozpoczęły dziś wielkie ćwiczenia we wschodniej i środkowej części kraju; będą one sprawdzianem ich gotowości bojowej - zakomunikowało rosyjskie Ministerstwo Obrony. O tym, że armia Federacji Rosyjskiej jest gotowa do wojn

EPA/DMITRY ASTAKHOV/RIA NOVOSTI/KREMLIN POOL MANDATORY CREDIT/PAP
Rosyjskie siły zbrojne rozpoczęły dziś wielkie ćwiczenia we wschodniej i środkowej części kraju; będą one sprawdzianem ich gotowości bojowej - zakomunikowało rosyjskie Ministerstwo Obrony. O tym, że armia Federacji Rosyjskiej jest gotowa do wojny, pisała już w środę "Gazeta Polska".

Jak podała agencja Itar-TASS, prezydent Rosji Władimir Putin spotkał się wczoraj z ministrem obrony Siergiejem Szojgu i polecił mu niezwłoczne rozpoczęcie w nocy z piątku na sobotę ćwiczeń dla sprawdzenia gotowości bojowej sił zbrojnych Wschodniego Okręgu Wojskowego.

"Dziś rano w ćwiczeniach kontrolnych uczestniczyło 160000 żołnierzy, około tysiąca czołgów i pojazdów opancerzonych, 130 samolotów i ok. 70 okrętów" - oznajmił rosyjski minister obrony.

Ćwiczenia jednostek wojskowych stacjonujących na Dalekim Wschodzie i w środkowej Rosji rozpoczęły się o godz. 1 czasu moskiewskiego (w piątek o godz. 23 czasu polskiego).

Jak informuje w najnowszym numerze "Gazeta Polska", rosyjskie wojsko nie było tak aktywne od lat 80. XX w. „Pod względem zaangażowanych sił i środków, obszaru działań, liczby ćwiczeń, a także terminu i trybu ich prowadzenia nie mają precedensu w najnowszej historii Rosji” – piszą w swoim raporcie analitycy Ośrodka Studiów Wschodnich, cytowani przez "GP". Według OSW uczestniczące w sprawdzianach jednostki wykazały zdolność do podjęcia nieplanowanych wcześniej działań w stosunkowo krótkim czasie. Wyśmiewany w części mediów dwutygodniowy okres przygotowania do „niezapowiedzianych sprawdzianów” tak naprawdę świadczy o dobrym przygotowaniu, bo ćwiczenia angażujące różne rodzaje wojska zawsze stanowią duże wyzwanie logistyczne. „Przynajmniej część rosyjskiej armii – zgodnie z założeniami reform – osiągnęła postulowany poziom tzw. stałej gotowości” – czytamy w raporcie OSW. 

Polecamy fragment tekstu "Rosja gotowa do wojny" na portalu niezalezna.pl. Całość w papierowym wydaniu "Gazety Polskiej".

 

 


Źródło: PAP,niezalezna.pl,Gazeta Polska

wg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo