MSWiA powołało zespół do pomocy białoruskim uchodźcom

Zespół ds. rozwiązywania problemów uchodźców z Białorusi powołano po spotkaniu szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego i liderki białoruskiej opozycji Swiatłany Cichanouskiej. Chcemy wyjść naprzeciw postulatom strony białoruskiej - powiedział wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki.

zdjęcie ilustracyjne
https://twitter.com/MSWiA_GOV_PL

Kamiński i Cichanouska spotkali się w czwartek w Warszawie. "Na mocy podjętych ustaleń, powołano do życia zespół ds. rozwiązywania problemów uchodźców z Białorusi przebywających na terytorium RP" - przekazał resort spraw wewnętrznych i administracji po spotkaniu.

MSWiA zapowiedziało, że pierwsze posiedzenie tego gremium odbędzie się w piątek, 25 marca, pod przewodnictwem wiceministra Grodeckiego.

Chcemy wyjść naprzeciw postulatom strony białoruskiej, odpowiadając na potrzeby tych osób, które w wyniku represji reżimu Łukaszenki udały się z Białorusi na Ukrainę, a teraz przybywają do Polski, szukając u nas schronienia przed wojną. Chcemy, by nasz system opieki był dla nich jak najprostszy i w sposób jak najpełniejszy odpowiadał na ich potrzeby

 - powiedział PAP wiceszef MSWiA.

Jak wyjaśnił, spotkania zespołu ds. rozwiązywania problemów uchodźców z Białorusi przebywających w Polsce będą odbywały się regularnie. "Ich częstotliwość będzie uzależniona od aktualnej sytuacji" - dodał wiceminister.

Grodecki uczestniczył też w czwartkowym spotkaniu. Jak podało MSWiA, w składzie białoruskiej delegacji oprócz Cichanouskiej znaleźli się: Franak Wiaczorka, Paweł Łatuszka (członek Narodowego Zarządu Antykryzysowego), Kristina Rikhter (doradca ds. prawnych) oraz Alina Kouszyk, przedstawicielka Centrum Białoruskiej Solidarności w Warszawie.

"To było bardzo potrzebne spotkanie i rozmowa o wolnej Białorusi, niepodległej Ukrainie i bezpieczeństwie naszego regionu" - ocenił po spotkaniu minister Kamiński.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#uchodźcy z Białorusi #Białoruś #MSWiA

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo