Szef MSWiA spotkał się z Cichanouską

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński spotkał się dziś z liderką białoruskiej opozycji demokratycznej Swiatłaną Cichanouską. Szef MSWiA podziękował Cichanouskiej za ważną rozmowę o wolnej Białorusi, niepodległej Ukrainie i bezpieczeństwie regionu.

Swiatłana Cichanouska
printscreen Twiter MSWiA

"Dziękuję Pani @Tsihanouskaya za dzisiejsze spotkanie i ważną rozmowę o wolnej Białorusi, niepodległej Ukrainie i bezpieczeństwie naszego regionu" - napisał na Twitterze minister Kamiński. Opublikował przy tym krótkie nagranie z kulis spotkania.

Do spotkania doszło w przeddzień Dnia Wolności, który środowiska opozycyjne i niezależne Białorusi obchodzą w rocznicę proklamowania niepodległej Białoruskiej Republiki Ludowej. Wcześniej w Warszawie Cichanouska spotkała się też z białoruskimi ochotnikami, którzy w najbliższym czasie planują wyjechać na Ukrainę.

Cichanouska przez społeczność międzynarodową jest uważana za nieformalną przywódczynię białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego. Kandydowała w uznanych za sfałszowane wyborach prezydenckich z sierpnia 2020 roku, które według białoruskiego reżimu miał zwyciężyć Alaksandr Łukaszenka. Liderka białoruskiej opozycji na co dzień przebywa na Litwie, a jej biuro w Wilnie, decyzją litewskich władz, posiada uprawnienia zarezerwowane dla misji dyplomatycznej.

 

24 lutego, w dniu agresji Rosji na Ukrainę, Cichanouska ogłosiła się przedstawicielem narodu białoruskiego i zapowiedziała stworzenie rządu tymczasowego. Wezwała także wojska Białorusi do niepodejmowania działań wymierzonych w Ukrainę.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP, twitter.com

 

#Swiatłana Cichanouska #Białoruś #Mariusz Kamiński #MSWiA

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo