Sześć nowych elementów „tarczy antyputinowskiej”. Premier przedstawił propozycję obniżki podatków

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział kilka rozwiązań, które rząd zamierza wprowadzić w ramach "tarczy antyputinowskiej". Wśród nich: obniżenie podatku PIT z 17 do 12 procent, możliwość zaliczenia składki zdrowotnej w koszty dla rozliczających się na liniowej stawce, możliwość rozliczania się samotnego rodzica z dzieckiem, a także kolejny mechanizm osłonowy.

Szef rządu podczas konferencji prasowej podkreślił, że wojna skończy się, jeżeli Ukraina pokona Rosję militarnie lub cały świat pokona Rosję gospodarczo. 

- Naciskamy mocno Europę na sankcje również w obszarze ropy i gazu. Widzimy, co dzieje się na rynkach ropy i gazu na całym świecie. To oznacza, że portfele Polaków są drenowane. To niestety też skutek wojny. Rosja i Ukraina są eksporterami zboża i pszenicy. To oznacza, że wojna przekłada się na wyższą inflację cen żywności. Pandemia, teraz wojna, ekonomiści mówią na to "sztorm doskonały" - powiedział premier Mateusz Morawiecki. 

"To są trudne czasy i mogą nadchodzić jeszcze trudniejsze" - powiedział szef rządu, ogłaszając kolejne elementy "tarczy antyputinowskiej". Jak dodał, kolejne kroki mają służyć temu, by złagodzić gospodarcze skutki wojny.

Kilka działań, jak powiedział premier, zostało przedstawionych do konsultacji:

  • Obniżka podatku PIT z 17 na 12 procent bez żadnych dodatkowych warunków. 
  • Dla rozliczających się na liniowej stawce: będzie można zaliczyć składkę zdrowotną w koszty;
  • Dla osób rozliczających się na ryczałcie, połowa płaconej składki będzie mogła być odliczona od kosztów ewidencjonowanych;
  • Możliwość pełnego rozliczania się samotnego rodzica z dzieckiem;
  • Koniec z ulgą dla klasy średniej;
  • Mechanizm osłonowy związany z 1-procentowym podatkiem przeznaczanym przez osoby indywidualne na rzecz organizacji porządku publicznego.

- Proponujemy trwałą, dobrą zmianę dla wszystkich podatników - powiedział Morawiecki. 

 

 Źródło: niezalezna.pl

#tarcza antyputinowska #Mateusz Morawiecki

Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo