Wydłużono termin zwrotu nadwyżki subwencji z Tarczy Finansowej 2.0

Małe i średnie firmy będą zobowiązane dokonać zwrotu nadwyżki otrzymanej subwencji finansowej do 30 czerwca 2022, a nie jak wcześniej było do 15 marca 2022 r.

materiały prasowe

Na stronach wykazu prac legislacyjnych rządu opublikowano założenia projektu uchwały Rady Ministrów zmieniającej uchwałę ws. programu rządowego "Tarcza Finansowa 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla mikro, małych i średnich firm".

Przypomniano, że w styczniu 2021 roku Polski Fundusz Rozwoju rozpoczął realizację Tarczy Finansowej 2.0, która była przeznaczona dla przedsiębiorstw przeżywających problemy w związku z pandemią COVID-19.

W wykazie wskazano, że niektóre obszary gospodarki w Polsce są nadal dotknięte skutkami ekonomicznymi pandemii. Część podmiotów, które otrzymały wsparcie w ramach programu, nadal ma poważne problemy z płynnością finansową

- dodano.

"Zgodnie z projektowanymi zmianami, do programu zostaną wprowadzone zapisy mające na celu zmianę terminu zwrotu przez beneficjenta programu różnicy (nadwyżki subwencji finansowej) pomiędzy kwotą subwencji finansowej otrzymanej w oparciu o prognozowaną wysokość spadku przychodów oraz kosztów stałych, a kwotą subwencji finansowej, którą beneficjent Programu otrzymałby bazując na rzeczywistych danych finansowych, wyznaczonego do dnia 15 marca 2022 r. na termin zwrotu do dnia 30 czerwca 2022 r"

- wyjaśniono w wykazie prac legislacyjnych rządu.

Rozwiązanie to ma dotyczyć firm mających status MŚP.

W ramach Tarczy PFR 2.0 wsparcie otrzymało 47,7 tys. firm, w tym 7,1 tys. z sektora MŚP. Na konta przedsiębiorców trafiło 7,1 mld zł, w tym 3,8 mld zł dla sektora MŚP. Średnia kwota pomocy dla tych firm wyniosła 539 tys. zł, a dla mikrofirm - 82 tys. zł.

Pomoc otrzymały firmy objęte 54 kodami PKD. Lista obejmuje branże, które najbardziej doświadczyły negatywnych skutków pandemii, w tym przede wszystkim hotelarska, targów i wydarzeń, turystyczna, fitness i gastronomiczna. 

 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Polski Ład (Zakładka)

wb
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo