„Zasługi” Cyryla dla ukraińskiego prawosławia

List patriarchy Cyryla do sekretarza generalnego Światowej Rady Kościołów jasno pokazuje, że Rosyjska Cerkiew Prawosławna powinna być wykluczona z ruchu ekumenicznego. Przykładów jest w tym tekście aż nadto. I tak Cyryl o konflikt oskarża Zachód.

„Wiecie, że konflikt nie zaczął się dzisiaj” – napisał Cyryl do o. Ioana Saucy, sekretarza generalnego Światowej Rady Kościołów. „Jestem przekonany, że odpowiedzialności za niego nie ponoszą narody Rosji i Ukrainy, które wyszły z jednego miejsca chrztu w Kijowie, zjednoczone są wspólną wiarą, wspólnymi świętymi i modlitwami, związane jednym historycznym losem. Źródeł wrogości trzeba szukać we wzajemnych relacjach Zachodu i Rosji. W latach 90. obiecano Rosji, że jej bezpieczeństwo i godność będą szanowane. Jednak z czasem siły otwarcie postrzegające Rosję jako wroga zbliżyły się do jej granic. Rok po roku, miesiąc po miesiącu, kraje bloku NATO budują swoją siłę militarną, ignorując obawy Rosji, że ta broń pewnego dnia zostanie zwrócona przeciwko niej” – napisał Cyryl. „Co więcej, siły polityczne, które stawiały sobie za cel powstrzymanie Rosji, nie zamierzały walczyć z nią własnymi rękami. Planowały użyć innych środków: próbowały zrobić wrogów z bratnich narodów – Rosjan i Ukraińców. Nie szczędzili ani wysiłku, ani pieniędzy, pompując Ukrainę bronią i instruktorami wojskowymi. Ale najgorsza jest nie broń, lecz próba »reedukacji«, mentalnego przekształcenia mieszkających tam Ukraińców i Rosjan we wrogów Rosji. W tym kierunku szła również schizma kościelna dokonana w 2018 roku przez patriarchę Konstantynopola Bartłomieja, który zadał cios Ukraińskiemu Kościołowi Prawosławnemu” – napisał Cyryl.

Dla zbudowania wrogości Ukraińców wobec Rosji i oddzielenia Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej od Patriarchatu Moskiewskiego najwięcej zrobił nie Zachód, lecz Władimir Putin i patriarcha Cyryl. I nic nie wskazuje na to, by jakąkolwiek wspólnotę z Moskwą dało się jeszcze zachować. 
 

 

 Źródło:

Tomasz P. ­Terlikowski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo