Siedem pożarów w pobliżu elektrowni w Czarnobylu. Opanowanie sytuacji utrudniają Rosjanie

Niedaleko elektrowni w Czarnobylu wybuchło siedem pożarów. Jak przekazuje ukraiński rząd, prawdopodobnie ich przyczyną są podpalenia, lub ostrzały artyleryjskie. Niestety, obecność rosyjskich wojsk uniemożliwia opanowanie sytuacji, a jak przekazują służby - może pojawić się zagrożenie radiacyjne. Informację przekazało na Twitterze Centrum Komunikacji Strategicznej i Bezpieczeństwa Informacyjnego Ukrainy.

Paweł 'pbm' Szubert, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

"Monitorujemy sytuację przez całą dobę. Obecnie nie odnotowujemy żadnych wskazań ponad normę, które zagrażałyby ludziom i środowisku"

- poinformowała Agnieszka Mąkosa, rzeczniczka prasowa Państwowej Agencji Atomistyki.

Dodała, że w 2020 r. również płonęły lasy wokół Czarnobyla i nie wywołało to wówczas zagrożenia o charakterze radiacyjnym.

Jak poinformowało wcześniej Centrum Komunikacji Strategicznej i Bezpieczeństwa Informacyjnego Ukrainy, "rosyjskie wojska zajęły tereny przy elektrowni, dlatego sytuacja w związku z pożarami nie może zostać opanowana".

Instalacje jądrowe w Czarnobylu i Czarnobylska Strefa Wykluczenia stały się celem ataku Rosji już w pierwszym dniu inwazji, 24 lutego. Od tamtego czasu strona ukraińska nie odzyskała kontroli nad elektrownią i jej najbliższym otoczeniem.

W ocenie Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) dotychczas nie zaobserwowano podwyższonego poziomu promieniowania w przypadku żadnej z elektrowni na terytorium Ukrainy. Wciąż nie ma jednak kontaktu z systemami danych jądrowych w Czarnobylu.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Ukraina #Czarnobyl

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo