Tropią aktywa rosyjskich oligarchów. Zdemaskowali już jachty, posiadłości i samoloty o wartości 17 miliardów dolarów

Projekt Raportowania o Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji i partnerzy odkryli dziesiątki aktywów powiązanych z rosyjską klasą rządzącą. A to dopiero początek - poinformowano na Twitterze organizacji. Projekt śledzi i kataloguje bogactwa posiadane poza Rosją przez oligarchów i kluczowe osobistości bliskie rosyjskiemu prezydentowi Władimirowi Putinowi.

22-letnie rządy Władimira Putina przyniosły ogromne fortuny oligarchom, politykom o dobrych koneksjach, urzędnikom bezpieczeństwa i innym beneficjentom jego skorumpowanego, personalistycznego reżimu.

Chociaż przeciętni Rosjanie widzieli w ostatnich latach stagnację swoich dochodów, najbogatsi w tym kraju latają luksusowymi odrzutowcami, przesiadują w śródziemnomorskich rezydencjach i pływają po morzach jednymi z największych jachtów na świecie. Ich dzieci bawią się w ekskluzywnych klubach nocnych i zdobywają prestiżowe wykształcenie na najlepszych światowych uniwersytetach

- czytamy na stronie occrp.org.

Po brutalnym ataku Rosji na Ukrainę rządy na całym świecie nałożyły sankcje na oligarchów. Jak wskazuje OCCRP, Ci jednak nauczyli się ukrywać swoje bogactwo, wynajmując armię prawników, aby ukrywali je na tajnych kontach bankowych.

Ustalenie, kto jest właścicielem czego, jest trudnym zadaniem nawet dla doświadczonych śledczych policyjnych - czytamy.

Dlatego zdecydowaliśmy się podążać tropem, wyśledzić jak najwięcej tych zasobów i zebrać je w bazie danych, aby opinia publiczna mogła je zobaczyć i wykorzystać. Zaczęliśmy od listy nazwisk osób, które „czynnie uczestniczą w ucisku i korupcji reżimu Putina”, sporządzonej przez Fundację Antykorupcyjną, kierowaną przez lidera opozycji Aleksieja Nawalnego. Wkrótce rozszerzymy go, aby objąć innych Rosjan sankcjonowanych za korupcję lub ich poparcie dla Putina

dodano.

Jak podkreślaj OCCRP, szukaliśmy ziemi, rezydencji, firm, łodzi, samolotów i wszystkiego innego, co mogłoby być powiązane z kręgiem Putina za pomocą udokumentowanych dowodów. "Niektóre z tych aktywów zostały już zgłoszone. Niektóre ujawniają się tutaj po raz pierwszy. Niektóre wciąż czekają na odkrycie: będziemy nadal wyszukiwać więcej nieruchomości i jachtów, dodawać kolejne nazwy i regularnie aktualizować tę bazę danych. Jeśli wiesz o czymś, co przeoczyliśmy, poinformuj nas o tym, wypełniając ten formularz. Na razie odkryliśmy aktywa o wartości ponad 17,5 miliarda dolarów" - czytamy na stronie organizacji.

 


Źródło: niezalezna.pl,

Beata Mańkowska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...



Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo