Wlk. Brytania: niewielu uchodźców otrzymało wizy

Do tej pory 8600 uchodźców z Ukrainy otrzymało wizy w ramach ścieżki dla tych, którzy mają krewnych już mieszkających w W. Brytanii - ogłosiła szefowa MSW Priti Patel. Broniła zarazem decyzji, by nie rezygnować z wiz ani kontroli bezpieczeństwa.

pixabay.com

Patel podczas wystąpienia na konferencji Partii Konserwatywnej przyznała, że sceny, które widziała będąc kilka dni temu na granicy polsko-ukraińskiej "rozdzierały serce", jednak wyjaśniła, że "czasy konfliktu podkreślają naszą potrzebę zachowania czujności", a "niestabilność na świecie niesie ze sobą większe zagrożenia".

"Zaledwie cztery lata temu rosyjskie służby wywiadu wojskowego użyły broni chemicznej na brytyjskiej ziemi - stało się to w Salisbury, którego mieszkańcy mogli czuć się całkowicie bezpieczni" - mówiła szefowa MSW.

"Prawda jest taka, że bardzo mała liczba osób może dokonać całkowitego spustoszenia, a Rosja ma tradycję potajemnej, wrogiej działalności. I obawiam się, że naiwnością i błędem jest myślenie, że tylko mężczyźni mogą być tajnymi agentami lub że przepływy uchodźców nie będą przedmiotem jakiejś formy wykorzystania"

- podkreśliła.

Brytyjski rząd uruchomił dwie ścieżki dla uchodźców z Ukrainy. Pierwsza przeznaczona jest dla osób, których krewni już legalnie mieszkają w Wielkiej Brytanii, a druga to program Domy dla Ukrainy. W ramach niego osoby prywatne, organizacje charytatywne, kościoły czy władze lokalne mogą zgłaszać chęć przyjęcia pod swój dach uchodźców z Ukrainy na co najmniej sześć miesięcy. Od czasu otwarcia rejestracji w poniedziałek gotowość goszczenia ich zgłosiło ponad 150 tys. osób.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Ukraina

gb
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo