Szlaki nadziei – międzynarodowy projekt IPN

„Prowadzimy zacięta bitwę o istnienie, o wolność. Ich zwycięstwo jest naszym zwycięstwem” – prezes IPN Karol Nawrocki przypomniał słowa z rozkazu ewakuacyjnego gen. Andersa, które jak dodał brzmią aktualnie, jakby przed momentem zostały wypowiedziane z telewizora, głośnika radia czy z codziennej prasy. „Świat nie odrobił lekcji z II wojny światowej – mówił Nawrocki. – Ale na szczęście nie odrobili jej też dyktatorzy, którzy w imperialnych zapędach chcą zniszczyć porządek tego świata. My 80 lat temu weszliśmy na szlak nadziei, dzięki czemu w Europie i na świecie narodziła się wielka solidarność. Nadzieja, wolność, solidarność – to fundamenty naszego projektu, ta historia jest aktualna także dzisiaj”.

Fot. Tomasz Łysiak

W gościnnych progach Zamku Królewskiego zainaugurowano projekt IPN „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”, którego celem jest ukazanie wędrówki ponad 116 tys. Polaków – cywilów i żołnierzy gen. Władysława Andersa – oraz szlaku bojowego 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Podczas uroczystości szef Służby Zagranicznej MSZ Arkady Rzegocki podkreślił, że dzięki współpracy z IPN i zaangażowaniu wielu innych polskich i zagranicznych podmiotów, można przedostawać się ze świadomością o najważniejszych faktach dotyczących XX w. do elit i społeczeństw na całym świecie. W liście skierowanym do uczestników i odczytanym przez prof. Tadeusza Wolszę, marszałek Sejmu Elżbieta Witek zaznaczyła, że „dzięki podejmowanym przez Instytut Pamięci Narodowej przedsięwzięciom, wiele wydarzeń z przeszłości już na trwałe zapisało się w zbiorowej pamięci Polaków”. Do uczestników list wystosował premier Mateusz Morawiecki, a odczytał go zebranym Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Premier napisał m.in. „projekt >>Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności<< ma przypomnieć tamten czas i ludzi, a przede wszystkim upamiętnić wysiłek zbrojny Polaków podczas II wojny światowej. (…) Gdy przygotowywali państwo projekt, nikt nie sądził, że historia przyspieszy, że za naszą granicą toczyć się będzie wojna, tak podobna do tej, którą Polska prowadziła samotnie we wrześniu 1939 r. Pamiętamy o jej konsekwencjach i rozumiemy, jaka jest stawka walki naszych braci z Ukrainy. W tych okolicznościach tym bardziej rozumiemy, że podtrzymywanie pamięci o gehennie polskiego narodu na Wschodzie zyskuje zupełnie nowy wymiar dotyczący nie tylko przeszłości" – podkreślił Morawiecki. Anna Maria Anders, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Włoskiej i Republice San Marino, dodała, że  projekt ten jest bardzo potrzebny, nawet w kraju, gdzie przez przeszło czterdzieści lat panował komunizm, nie można było mówić o gen. Andersie i jego żołnierzach, o Monte Cassino. Ambasador odczytała także rozkaz swego ojca – gen. Władysława Andersa o wymarszu polskich sił zbrojnych z ZSRS.

Podczas uroczystości zaprezentowane zostały także spoty informacyjne o Instytucie Pamięci Narodowej, projekcie „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności" oraz o towarzyszącej mu wystawie. Ekspozycja będzie prezentowana na dziedzińcu Zamku Królewskiego do 28 kwietnia. Równocześnie wystawa będzie dostępna w Gdańsku, na Targu Węglowym, na placu przy Bramie Wyżynnej.

Realizacja projektu będzie miała miejsce w latach 2021-2025 i obejmie zasięgiem kilkadziesiąt krajów na kilku kontynentach. Będzie ponadto towarzyszył szereg działań o charakterze naukowym i edukacyjnym. Ważnymi elementami są poszukiwania świadectw wojennej tułaczki Polaków: fotografii, dokumentów, relacji oraz odnowienie zapomnianych miejsc pamięci – tablic, pomników i cmentarzy rozsianych po całym świecie.

Projekt jest objęty Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Głównym partnerem projektu jest Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

 


Źródło: niezależna.pl; ipn.gov.pl; pap.pl

#Szalki nadziei #IPN #gen. Władysław Anders #gen. Stanisław Maczek #gen. Stanisław Sosabowski #projekt międzynarodowy IPN

Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo