W weekend skoczkowie powalczą w Oberstdorfie

Pierwszy raz w Pucharze Świata 2021/22 skoczkowie narciarscy będą rywalizowali na obiekcie mamucim. W sobotę i niedzielę czekają ich konkursy w Oberstdorfie, gdzie rozpocznie się walka o małą Kryształową Kulę w lotach.

Marius Lindvik
fot. twitter.com/Norskijump

W ubiegłym tygodniu w Vikersund odbyły się mistrzostwa świata w lotach. Faworytów zmagań w Oberstdorfie oraz następnych w kalendarzu na mamucie w Planicy należy więc upatrywać wśród najlepszych zawodników norweskiego czempionatu.

Złoty medal zdobył Norweg Marius Lindvik, srebrny Słoweniec Timi Zajc, a brązowy Austriak Stefan Kraft. Drużynowo natomiast triumfowali Słoweńcy, przed Niemcami i Norwegami.

Zdobyć małej Kryształowej Kuli w lotach nie udało się jeszcze żadnemu Polakowi. W sezonie 2000/01 drugi był Adam Małysz, a w 2017/18 to samo miejsce zajął Kamil Stoch. Małe szanse są na to, aby w obecnym cyklu któremuś z biało-czerwonych udało się po nią sięgnąć.

Jak przez większość sezonu, w Vikersund podopieczni trenera Michala Dolezala byli tylko tłem dla światowej czołówki. Indywidualnie najlepiej spisał się Jakub Wolny, który zajął 11. miejsce. Oprócz niego w Oberstdorfie wystartują: Stoch, Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Andrzej Stękała i Aleksander Zniszczoł, który zastąpił w kadrze zakażonego koronawirusem Pawła Wąska.

W klasyfikacji generalnej PŚ prowadzi Japończyk Ryoyu Kobayashi; wyprzedza Niemca Karla Geigera o 58 punktów. Z Polaków najwyżej - na 19. miejscu - sklasyfikowany jest Stoch.

Do końca sezonu pozostały cztery indywidualne konkursy, czyli do zdobycia jest jeszcze 400 punktów. To oznacza, że teoretycznie na dużą Kryształową Kulę szansę ma także broniący jej trzeci w klasyfikacji Halvor Egner Granerud. Norwega od lidera dzielą jednak aż 302 pkt.

Kobayashi oraz Geiger w Vikersund nie zachwycili, ale obaj na mamutach odnosili już sukcesy i rywalizacja między nimi zapowiada się bardzo ciekawie. Japończyk małą Kryształową Kulę w lotach zdobył trzy lata temu, a Niemiec w poprzednim sezonie. Geiger to także mistrz świata w lotach z 2020 roku.


Program zawodów w Oberstdorfie: 

piątek, 18 marca
14.45 - oficjalny trening
17.15 - kwalifikacje

sobota, 19 marca
14.45 - seria próbna
16.00 - pierwsza seria konkursowa

niedziela, 20 marca
14.15 - kwalifikacje
16.00 - pierwsza seria konkursowa

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Puchar Świata #Mistrzostwa Świata w lotach narciarskich #Oberstdorf #skoki narciarskie

tm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo