Program Obywatelskich Obchodów 70. Rocznicy Zbrodni Wołyńskiej

  

W dniu dzisiejszym w Warszawie oraz Krakowie odbędą się uroczyste Społeczne Obchody 70. Rocznicy Zbrodni Wołyńskiej. Centrum uroczystości stanowić będzie Msza św. na placu Trzech Krzyży w Warszawie oraz Marsz Pamięci, który wyruszy stamtąd po zakończeniu liturgii i dotrze na Krakowskie Przedmieście.

Poniżej publikujemy szczegółowy plan uroczystości:

11 lipca 2013 r. w Warszawie
Godz. 12.00 msza św. na placu Trzech Krzyży w Warszawie, Przewodniczy:
ks. Tadeusz Pikus – biskup pomocniczy warszawski. Mszę św. koncelebrują:
ks. Antoni Pacyfik Dydycz OFMCap. – biskup drohiczyński; ks. Mieczysław Mokrzycki – arcybiskup metropolita lwowski, przewodniczący Konferencji Episkopatu Ukrainy obrządku łacińskiego; ks. prałat dr Tadeusz Balewski – proboszcz parafii pw. św. Aleksandra w Warszawie; ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski – proboszcz ormiańskokatolickiej parafii południowej.

Godz. 13.30Marsz Pamięci na trasie: plac Trzech Krzyży, ul. Nowy Świat oraz ul. Krakowskie Przedmieście. Uczestnicy będą nieśli transparenty z napisami miejscowości, w których zostali zaatakowani Polacy, i liczbą ofiar.

Godz. 15.00 – uroczystości przed tablicą upamiętniającą ludobójstwo dokonane na Polakach przez nacjonalistów ukraińskich – Dom Polonii przy Krakowskim Przedmieściu 64.

Godz. 16.00 – Koncert Pamięci na placu Zamkowym. Zostaną wykonane przedwojenne polskie pieśni z Wołynia i Podola oraz utwory skomponowane na koncert. Wystąpią: Lech Makowiecki, Teatr Muzyczny Od Czapy, Piotr Bajus, Marcin Styczeń, raper Tadek. Do zebranych przemówi Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie”.

Godz. 21.00 – przed kościołem św. Anny na pokaz filmów dokumentalnych o ludobójstwie na Polakach Wołyń 1943, Małopolska Wschodnia 1944 zaprosi kino uliczne Fundacji Kocham OB CIACH.
W Krakowie już dziś o godz. 17. w katedrze na Wawelu zostanie odprawiona msza św. w intencji ofiar ludobójstwa na Kresach. Po nabożeństwie jego uczestnicy przejdą w marszu pamięci przed Krzyż Katyński. Tę część obchodów przygotowały m.in. kluby „Gazety Polskiej”. Pełny program na stronie Niezależna.pl.

Patronat nad czwartkowymi obchodami objęły: Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy, portal Kresy.pl, TV Razem, Federacja Organizacji Kresowych, Światowy Kongres Kresowian, Muzeum Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie.

Sponsorami koncertu są:
„Gazeta Polska”
Fundacja im. Franciszka Stefczyka
Patronat medialny nad koncertem objęły:
„Gazeta Polska Codziennie”
portal Niezależna.pl
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

Kolejny występek „znanego” wójta i znów pod wpływem alkoholu. Tym razem zaatakował policjantów!

/ Arkadiusz Ławrywianiec/Gazeta Polska

  

Znów głośno jest o wójcie Żelazkowa Sylwiuszu J. Samorządowiec znany z niechlubnych występków, tym razem został zatrzymany przez policję podczas I Kaliskiego Marszu Równości, ponieważ "szarpał się z funkcjonariuszami". - Stwierdzano u niego prawie 2 promile alkoholu w organizmie - poinformowała rzecznik prasowa kaliskiej policji Anna Jaworska-Wojnicz.

Do zdarzenia doszło dzisiaj na Głównym Rynku w Kaliszu podczas I Kaliskiego Marszu Równości. Do operatora kamery jednej z ogólnopolskich stacji telewizyjnych zaczął wykrzykiwać i wymachiwać rękami mężczyzna.

- Zaczął utrudniać mi wykonywanie zdjęć. Krzyczał, jakim prawem go nagrywam

- relacjonował operator.

Po chwili na miejsce zdarzenia przyszli policjanci, którzy próbowali rozmawiać z mężczyzną, ale ten "zaczął się szarpać z funkcjonariuszami" - powiedziała rzecznik prasowy kaliskiej policji Anna Jaworska-Wojnicz.

Wyjaśniła, że 60-letniego mężczyznę zatrzymano w związku z naruszeniem nietykalności funkcjonariuszy, za co grozi do 3 lat więzienia.

Zatrzymanym jest wójt wielkopolskiej gminy Żelazków Sylwiusz J., u którego badanie alkomatem wykazało 2 promile alkoholu organizmie. Mężczyznę zatrzymano do wytrzeźwienia na policyjnej izbie, dlatego - jak wyjaśniła Anna Jaworska-Wojnicz - czynności z jego udziałem będą wykonywane jutro.

Wójt Żelazkowa wcześniej został oskarżony o znęcanie się nad rodziną i znieważenie funkcjonariuszy publicznych, za co grozi mu do 5 lat więzienia.

Sąd Rejonowy w Kaliszu nie wyznaczył pierwszego terminu rozprawy "ze względu na przebywającego na zwolnieniu lekarskim sędziego referenta" - informowała sędzia Anna Krysicka.

Sylwiusz J. od sierpnia 2017 roku ma założoną tzw. niebieską kartę.

[polecam:https://niezalezna.pl/255602-wojt-znecal-sie-nad-rodzina]

W październiku 2017 roku wójt Żelazkowa został skazany za udzielenie ślubu, bo był pod wpływem alkoholu.

Sąd Rejonowy w Kaliszu uznał wówczas, że Sylwiusz J. nie dopełnił obowiązków służbowych, działał na szkodę interesu publicznego oraz prywatnego i wymierzył mu 5 tys. zł grzywny.

W lipcu tego roku wójt "zabłysnął" po raz kolejny. Podczas rodzinnego festynu na terenie Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej wójt "wystąpił" na scenie. Potem okazało się, że awanturnik był pod wpływem alkoholu. Został przewieziony do kaliskiej komendy do wytrzeźwienia.

[polecam:https://niezalezna.pl/279512-festyn-rodzinny-z-wyjatkowym-wystepem-wojta-zobacz-w-jakim-stanie-wyszedl-na-scene-wideo]

W wyborach samorządowych w 2018 roku Sylwiusz J. uzyskał 2651 głosów, co stanowiło 58,06 procent. Na wójta został wybrany więc już w pierwszej turze.

Dziś w Kaliszu odbył się I Marsz Równości. "Rota dziełem lesbijki"; "Konopnicka jest z nami"; "Maria Dąbrowska też jest z nami, dniami i nocami" - m.in. takie hasła towarzyszyły uczestnikom manifestacji.

Nad bezpieczeństwem podczas marszu czuwało kilkuset policjantów z Kalisza i Poznania, którzy - jak powiedział PAP rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu Andrzej Borowiak - dbali, "żeby nie doszło do żadnych incydentów i przypadków, w których musielibyśmy bardzo zdecydowanie reagować". Borowiak dodał, że w marszu wzięło udział ok. 400 osób.

Na trasie przemarszu protestowali członkowie i sympatycy Młodzieży Wszechpolskiej, ubrani w białe kombinezony. "To jest nasza ogólnopolska akcja czyszczenia ulic z zarazy zwanej LGBT" - powiedział jeden z uczestników protestu.

Za marszem podążał też samochód z fundacji "Prawo do życia" z banerem "Stop pedofilii". Przez megafon podawano informacje dotyczące m.in. ilości przeprowadzanych w Polsce aborcji.

Z kolei na Złotym Rogu na uczestników marszu czekali przeciwnicy, którzy krzyczeli: "Zakaz pedałowania".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl